• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1173
  • Dodano: 2020-12-20 / 13:25
  • Komentarzy: 4

  Choinka żywa czy sztuczna?

  Choinka żywa czy sztuczna?
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Wybór świątecznej choinki to jeden z wielu przedświątecznych obowiązków, ale też dylematów. Wolimy drzewko wiecznie piękne, które posłuży przez lata czy może pachnące lasem, które z uśmiechem zrzuci swoje igły...na ziemię?


  To ostatni moment, kiedy możemy zdecydować o zakupie świątecznego drzewka. prawdzie wybór w ostatnie dni przed świętami nie jest duży, ale nadal pozostaje decyzja ostateczna - choinka żywa czy sztuczna?

  Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Sztuczna choinka jest gęsta, o wymarzonej wysokości i szerokości, z pewnością jest praktyczna i często służy latami. Zawsze możemy z niej jednego roku zrezygnować zastępując ją żywym drzewkiem.

  Jeszcze kilkanaście lat temu sztuczne drzewko odwzorowywało typowe drzewko z lasu. Dziś spośród sztucznych choinek możemy wybierać nie tylko ich wzory, ale też kolory - wyjątkowo popularne są w tym roku białe drzewka, lub choinki "na pniu" (które cieszą się dużą popularnością w social mediach). Sztuczna choinka jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które zapominają o pielęgnacji i nie lubią co roku odbywać iglastej podróży - nie trzeba takiej choinki podlewać, nie sypią się z niej igły i możemy ją postawić tuż przy kaloryferze. Wydatek - o ile lubimy coroczną "monotonię" jest już na długie lata, więc można powiedzieć, że za chwilę się zwróci.

  Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie świątecznej wieczerzy bez zapachu żywicy i bez wbijających się w stopy igieł - jeszcze jest czas, żeby kupić żywe drzewko. Sprzedawców żywych drzewek można znaleźć niemal na każdej ulicy. Do wyboru na świątecznych straganach mamy świerki, jodły, a także sosny.

  Jodłę wybierzmy, jeśli zależy nam by choinka stała przez długi czas. To jeden z najtrwalszych gatunków, który nie przysporzy nam ciągłego zamiatania zgubionych igieł. Co warto podkreślić - igły są gładkie i nie kłujące więc idealnie nada się do domu z małymi dziećmi. Jej wadą jest "słaby" zapach oraz podatne gałęzie, które mogą uginać się pod ciężkimi ozdobami.

  - Najwięcej leśnego aromatu odda świerk. Drzewko długo utrzyma świeżość ale musimy liczyć się z tym, że świerk mocno gubi igły, które zresztą są bardzo kłujące. Ubieranie świerka jest raczej katorgą niż przyjemnością - śmieje się pan Andrzej, sprzedawca choinek z opolskiego stoiska.

  Sosna nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły, ale ma też swoje zalety - atrakcyjną cenę i piękny żywiczny zapach.

  Jaka choinka ozdabia Wasze domy, mieszkania? Wyślijcie nam swoje zdjęcia choinek na adres redakcja@24opole.pl, lub w wiadomości na Facebooku - umieścimy je w specjalnym świątecznym artykule.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-21 15:02:04 [5.173.105.*] id:1606211  
  tippmann: Napisał postów [6106], status [VIP] Reputacja
  żywe niech rosną w lesie bo tam ich miejsce,mi w domu wystarczy sztuczna

  Nick:
  Treść:
  2020-12-20 18:25:19 [194.29.183.*] id:1606193  
  ASek: Napisał postów [1172], status [stały bywalec] Reputacja
  Ja wole sztuczne najlepiej waniliowe wtedy ładny zapach się unosi podczas wchodzenia

  Nick:
  Treść:
  2020-12-20 15:41:56 [94.254.177.*] id:1606184  
  Król Forum: Napisał postów [1303], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Lepsza prawdziwa bo po sztucznej zostają druty w piecu i trochę smierdzi w trakcie palenia.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-12-20 16:39:33 [31.60.39.*] id:1606191  
  liberty: Napisał postów [2620], status [Szycha] Reputacja
  Ludzie w piecach pala nawet butelki plastikowe i stare szmaty także nic mnie juz nie zdziwi...