• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 20202
    • Dodano: 2026-05-08 / 11:27
    • Komentarzy: 7

    Ryszard Zembaczyński nie żyje. Były wojewoda i prezydent Opola miał 77 lat

    Ryszard Zembaczyński nie żyje. Były wojewoda i prezydent Opola miał 77 lat

    (Fot. Archiwum)

    Zmarł Ryszard Zembaczyński - były wojewoda opolski i trzykrotny prezydent Opola. Przez dekady był jedną z najważniejszych postaci życia publicznego regionu, a jego działalność przypadła na okres największych przemian administracyjnych i samorządowych na Opolszczyźnie.

    Ryszard Zembaczyński urodził się 28 czerwca 1948 roku w Cieplicach Śląskich-Zdroju. Ukończył studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a zawodowo od początku związany był z Opolem i administracją publiczną. W latach 80. kierował wydziałami Urzędu Wojewódzkiego, a w 1985 roku został wicewojewodą opolskim.

    Zobacz takze Nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oficjalnie otwarty w Krapkowicach

    W okresie przemian ustrojowych objął stanowisko wojewody opolskiego. Funkcję tę pełnił od 1990 do 1998 roku, pozostając najdłużej urzędującym wojewodą Opolszczyzny po 1989 roku. W czasie reformy administracyjnej sprzeciwił się planom likwidacji województwa opolskiego, które pierwotnie miało zostać włączone do większego regionu. Jego stanowisko było szeroko kojarzone z obroną samodzielności województwa opolskiego.

    Po odejściu z administracji rządowej zaangażował się w działalność samorządową. W 2002 roku został wybrany prezydentem Opola w pierwszych bezpośrednich wyborach włodarza miasta. Mieszkańcy ponownie powierzyli mu urząd w 2006 i 2010 roku. Funkcję sprawował do 2014 roku.

    Jego kadencje przypadły na okres dużych inwestycji miejskich i zmian infrastrukturalnych w Opolu. Współpracownicy i osoby związane z samorządem podkreślają, że był wymagającym administratorem, ale jednocześnie człowiekiem otwartym na rozmowę i zaangażowanym w sprawy regionu.

    Zobacz takze Fundacja DOM od 35 lat wspiera rodziny. Dziś zaprasza na festyn w centrum Opola

    "Odszedł wielki Opolanin Ryszard Zembaczyński. Dla wielu były prezydent Opola i wojewoda. Dla mnie jakaś cząstka mnie. Autorytet i wzór w wielu sprawach."- napisał w mediach społecznościowych prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

    Wczoraj w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu odprawiono mszę w intencji jego zdrowia. Były prezydent Opola od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą.

    Ryszard Zembaczyński był również ojcem posła na Sejm RP Witolda Zembaczyńskiego.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2026-05-09 13:42:24 [31.0.40.*] id:1688749  
    neon: Napisał postów [3010], status [Szycha] Reputacja
    Tajemnica wysadzenia wałów zabrana do grobu!

    Nick:
    Treść:
    2026-05-08 17:30:05 [212.106.161.*] id:1688725  
    ombre: Napisał postów [21165], status [VIP] Reputacja
    Zasadniczo najgorszy prezydent Opola w historii.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2026-05-08 20:00:46 [5.184.225.*] id:1688728  
    kemotazi: Napisał postów [593], status [rozpisany/na] Reputacja
    Jak masz takie głupoty pisać, to nie pisz wcale. Dobry człowiek był, niech śpi w spokoju.
    2026-05-09 07:55:25 [194.29.182.*] id:1688739  
    KK 35947: Napisał postów [4447], status [VIP] Reputacja
    Każdemu można coś przykleić... Pana Ryszarda miałem okazję poznać osobiście lecz służbowo , bardzo kulturalny miły i uczynny człowiek, wspominać go będę dobrze.
    2026-05-09 09:25:35 [83.10.106.*] id:1688744  
    ktostamtaki: Napisała postów [1049], status [stały bywalec] Reputacja
    Wymień 3 konkrety jakie uczynił dla Opola, jakie zasługi można mu przypisać?
    2026-05-09 09:35:50 [212.106.161.*] id:1688745  
    ombre: Napisał postów [21165], status [VIP] Reputacja
    Ja nie twierdzę że był złym człowiekiem. Twierdzę tylko że był beznadziejnym prezydentem który wsławił się tylko gondolami.
    2026-05-08 20:28:48 [46.113.8.*] id:1688733  
    kociambeer: Napisał postów [38], status [nowy] Reputacja
    A obecny to sam miód

    Nick:
    Treść: