• Wyświetleń: 1888
    • Dodano: 2020-11-29 / 16:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Urzędy Skarbowe w woj. Opolskim. Co zmieni zapowiadana na 1 stycznia 2021 reforma KAS?

    Dla większości z nas nie ma większej różnicy pomiędzy poszczególnymi placówkami urzędów skarbowych. Tymczasem w 2017 roku miała miejsce pierwsza bardzo ważna - również z punktu widzenia "zwykłego petenta" - zmiana.

    Zmiany po 2017 roku - likwidacja odrębnej służby celnej


    Przez lata funkcjonowały izby i urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej oraz izby i urzędy celne. Po reformie wyłoniła się natomiast nowa struktura tj. izby administracji skarbowej, którym podlegają urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe, z organem naczelnym tj. Krajową Administrację Skarbową (KAS).


    Urzędy skarbowe pełnią obecnie analogiczne funkcje jak urzędy skarbowe i celne kiedyś - w zakresie podstawowej realizacji zadań i obsługi podatników. Odpowiadają również za kontrole i prowadzenie czynności sprawdzających.


    Kolejne zmiany na horyzoncie


    Trzy lata po dużej reformie Ministerstwo Finansów szykuje nową. Prace nad reformą Krajowej Administracji Skarbowej trwają od kilku miesięcy, ale dopiero niedawno naczelnicy urzędów skarbowych mogli się z nimi zapoznać. Przesłany im do konsultacji projekt ustawy przewiduje wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu skarbówek.


    Ministerstwo szykuje zmiany dotyczące zasięgu terytorialnego działania urzędów a także modyfikacji właściwości organów podatkowych. Mają na niej skorzystać duże firmy, ale też drobni przedsiębiorcy. Docelowo wszystkie kwestie podatkowe mamy załatwiać elektronicznie.


    Cyfrowa rewolucja - program E-pit


    Należy pamiętać, że już teraz wiele spraw można załatwić w urzędach elektronicznie. Na przykład poprzez darmowy program do rozliczania pit, e-PIT https://urzadskarbowy.eu/twoj-e-pit pozwalający na sprawne rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.


    Jest bardzo prosty w obsłudze program, a jego obsługa jest intuicyjna. Dzięki niemu deklarację można wypełnić nawet w ciągu pięciu minut. Na każdym etapie wypełniania zeznania jest możliwość powrotu do dowolnego miejsca w celu sprawdzenia lub poprawienia wcześniej uzupełnionych danych.


    Nowe uprawnienia kontroli


    Znaczącą kwestią będzie przyznanie kontrolerom skarbowym uprawnienia do dokonywania zakupów w celu zweryfikowania, czy przedsiębiorcy ewidencjonują prawidłowo sprzedaż oraz zwroty. W tym celu powstanie specjalny fundusz nabycia sprawdzającego. Przeprowadzane przez skarbówkę prowokacje mogłaby być nagrywane za pomocą ukrytej kamery.


    Zmiany w strukturze


    Od 1 stycznia największe firmy w Polsce będzie obsługiwał specjalny urząd skarbowy. Od nowego roku placówka zajmie się obsługą ok. 3,2 tys. największych podmiotów. Oznacza to, że pozostałe 19 Wyspecjalizowanych Urzędów Skarbowych ma się zajmować podmiotami, których dochody przekraczają 3 mln euro, ale nie przekraczają 50 mln.


    Jakie typy urzędów znajdują się w województwie opolskim?


    W całym województwie znajduje się 13 urzędów skarbowych. Tylko jeden z nich nich ma status wyspecjalizowanego urzędu i jest nim Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu mieszczący się przy ul. Rejtana. To właśnie jego status ulegnie zmianie od 1 stycznia 2021 roku.


    Pełna lista urzędów wraz z godzinami otwarcia oraz numerami telefonów dostępna jest pod adresem: https://urzadskarbowy.eu/spis-urzedow/opolskie/



    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".