• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2405
    • Dodano: 2020-09-21 / 20:01
    • Komentarzy: 2

    Jakie zmiany na rynku pracy spowodowała pandemia koronawirusa?

    (Fot. Dżacheć)

    W marcu 2020 r. ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-COV-2. Wprowadzone wtedy rozwiązania zapobiegające i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu Covid-19 odnosiły się także do rynku pracy.


    Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w II kwartale 2020 r. zlikwidowano 93,6 tys. miejsc pracy. Było to o 21,9% mniej niż w I kwartale 2020 r. Wzrosła natomiast skala likwidacji miejsc pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. O ile w I kwartale taki związek odnosił się do ok. 1/4 zlikwidowanych miejsc pracy, to w drugim kwartale już do 1/3. Likwidacja miejsc pracy miała miejsce we wszystkich klasach wielkości jednostek. Mniejszy niż średnio w Polsce udział miejsc pracy zlikwidowanych w związku z sytuacją epidemiczną był w jednostkach, w których pracowało do 9 osób. W pozostałych klasach wielkości jednostek było to ponad 48%.

    - Według raportu Cionet, Deloitte oraz Vmware aż 88% firm zadeklarowało pozostanie przy częściowej pracy zdalnej po ustaniu pandemii. Praca zdalna cieszy się też dużą sympatią pracowników. Z raportu Grafton Recruitment i CBRE wynika, że aż 86% zatrudnionych liczy na możliwość pracy zdalnej co najmniej jeden dzień w tygodniu. Zmianie uległo także prawo pracy. 5 września br. wszedł zapis o możliwości polecenia pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę wykonywania przez czas określony pracy zdalnej. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może zlecać pracownikowi pracę zdalną do końca epidemii oraz trzy miesiące po jej zakończeniu - czytamy w publikacji Krzysztofa Inglota, Prezesa Zarządu Personnel Service S.A.

    Branże, które szczególnie ucierpiały w efekcie pandemii, w początkowym okresie zdecydowały się na cięcie kosztów i redukcję etatów. Szacowano, że pracę może stracić nawet 1 mln osób. Teraz sytuacja się stabilizuje. Z danych GUS wynika, że na koniec czerwca liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 81,4 tys. i była większa niż w końcu pierwszego kwartału o 4,9 tys. Nadal jednak w gospodarce jest o 150 tys. etatów mniej niż przed pandemią.

    Raport "Rynek pracy w czasie Covid-19" opracowany przez Grant Thornton wskazuje, że z miesiąca na miesiąc zmniejsza się wachlarz benefitów oferowanych pracownikom. W maju tego roku pakiet prywatnej opieki medycznej oferowało 30% pracodawców, a dofinansowanie do karty sportowej 27%. Rok wcześniej te bonusy można było znaleźć w ofertach niemal połowy przedsiębiorstw.

    W czasie pandemii kilka sektorów rynku ucierpiało szczególnie. Pracownicy m.in. branży turystycznej czy gastronomicznej niemal z dnia na dzień musieli szukać innego zajęcia. Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy 2020" wynika, że na początku roku aż 85% pracowników nie zakładało przekwalifikowania się w przyszłości. Teraz jednak skłonność do przebranżowienia się wśród pracowników jest większa, co widać m.in. po wzroście zainteresowania wirtualnymi kursami pomagającymi w nauce nowych zawodów. Dane z wyszukiwarki Google wskazują, że od wybuchu pandemii, największą popularnością cieszą się kursy przyuczające do zawodu księgowego (2900 wyszukiwań), spawacza (2900), operatora wózka widłowego (2400), trenera personalnego (1600) czy ratownika medycznego (1300).

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-09-24 19:42:47 [5.173.34.*] id:1602078  
    tippmann: Napisał postów [7576], status [VIP] Reputacja
    a w chlewie na wiejskiej wszystkie świnie pracują i żadnej nie zwolnili:)))

    Nick:
    Treść:
    2020-09-21 22:56:54 [31.60.115.*] id:1601965  
    kemotazi: Napisał postów [513], status [starszy pismak] Reputacja
    Pierdelamente

    Nick:
    Treść: