• Autor: grace.pr
    • Wyświetleń: 2374
    • Dodano: 2020-07-26 / 09:01
    • Komentarzy: 0

    Student wynajmuje mieszkanie- o czym musi wiedzieć?

    (Fot. Archiwum)

    Lipiec i sierpień to dobry czas, by zacząć rozglądać się za mieszkaniem na przyszły rok akademicki.

    Studenci co roku bardzo chętnie wybierają Opole jako miasto, w którym zdobędą odpowiednią wiedzę i kwalifikacje podczas studiów. Swój wybór motywują zwykle chęcią studiowania w kameralnym mieście, które jest w stanie także zapewnić mnóstwo możliwości. Ponieważ opolskie uczelnie posiadają bogatą ofertę studiów, a także proponują wiele rozrywek, są zatem atrakcyjne nie tylko dla młodych spoza województwa, ale również z zagranicy.

    Po wyborze Opola jako docelowego miejsca na studia, młody człowiek przyjeżdżający z daleka stoi przed jeszcze jednym ważnym wyborem: czy zawalczyć o zakwaterowanie w akademiku, czy też wynająć pokój w mieszkaniu od osoby prywatnej? Jeśli wybierze tę drugą opcję, to na co powinien zwracać uwagę? Kiedy najlepiej szukać mieszkania? I najważniejsze: czy pod względem cen mieszkań Opole dorównuje wielkim miastom studenckim jak Wrocław, czy Kraków?

    Przy wyborze mieszkania młodzi ludzie kierują się głównie ceną. Równie ważna jest lokalizacja. Chodzi nie tylko o odległość od uczelni, ale także o dostępność komunikacji miejskiej, sklepów, czy restauracji.

    Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny za wynajem pokoju w dużej metropolii i porównamy je do cen mieszkań w Opolu, to wyjdzie nam, że w Opolu za pokój zapłacimy stosunkowo niewiele. Najdroższe mieszkania dla studenta są w Warszawie i Wrocławiu. W stolicy ceny za maleńki pokój zaczynają się od 1000 zł. Za pokój dwuosobowy w Opolu musimy zapłacić w granicach 500-800 zł, za jednoosobowy 700-1100. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników: wyposażenia, umeblowania, czy też lokalizacji mieszkania- im bliżej centrum, tym drożej, choć raz na jakiś czas zdarzają się pokoje, które nie kosztują wiele, a jeśli chodzi o standard i lokalizację, prezentują się bardzo przyzwoicie. Jeśli jednak cena za wynajem mieszkania wydaje nam się zbyt atrakcyjna lub zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu budzą wątpliwości, to nie należy podpisywać umowy najmu przez Internet czy przelewać pieniędzy na poczet kaucji lub "przytrzymania" mieszkania bez wcześniejszego spotkania z właścicielem.

    Po obejrzeniu mieszkania i podjęciu decyzji o wynajmie jednak jeszcze przed odebraniem kluczy powinno się podpisać umowę, sporządzić protokół stanu mieszkania i spisać stan liczników. Kiedy decydujemy się na wynajem mieszkania, które zajmuje też właściciel, to warto zadbać o ustalenie pewnych zasad przed podpisaniem umowy. Jeśli widzisz, że właściciel już na samym początku znajomości narzuca wiele ograniczeń i nie jest skory do kompromisów, to lepiej odpuścić sobie współdzielenie mieszkania z taką osobą.

    - Bardzo ważne jest dokładne przeczytanie umowy, ponieważ zdarzają się sytuacje, że właściciel nie sprecyzuje ceny najmu w umowie, a potem oczekuje dodatkowych opłat. Bywają też osoby, które w swojej umowie wprowadzają zapis o obowiązku udostępnienia mieszkania właścicielowi w celu np. spisania stanu liczników, który często bywa przez taką osobę nadużywany- trafiali się bowiem gospodarze, którzy potrafili przyjść bez zapowiedzi do wynajmowanego mieszkania o 23:00- mówi Marta, studentka z Opola.

    Na wysyp ofert dotyczących wynajmu mieszkania dla studenta możemy liczyć w lipcu i sierpniu, jest to też najlepszy okres, by zacząć się za takim mieszkaniem rozglądać, ponieważ jesienią może być już za późno, a ostatnie, o czym będą myśleć w październiku pochłonięci zdobywaniem wiedzy na uczelni studenci, jest szukanie odpowiedniego lokum.

    Zobacz dostępne oferty wynajmu na href="https://www.24opole.pl/22,0,Do_wynajecia,ogloszenia.html"> portalu 24opole.pl b>a>
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".