• Wyświetleń: 618
    • Dodano: 2020-04-01 / 13:49
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Czym jest BIK i jak można go wyczyścić?

    Budowanie pozytywnej historii kredytowej to podstawowa zasada, gdy chcemy zaciągnąć kredyt. Banki weryfikują nas w bazie BIK, która ma znaczący wpływ na decyzję o udzieleniu kredytu lub jego odrzuceniu. Jeśli mieliśmy kiedykolwiek problemy ze spłatą zobowiązania w terminie, będzie to widniało w BIK, a zaciągnięcie kredytu może okazać się trudne lub nawet niemożliwe. Czym jest BIK i jak można go wyczyścić ?


    Czym jest BIK?
    BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej, instytucji, która została powołana w 1997 roku na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo bankowe. Jej zadaniem jest zbieranie oraz udostępnianie bankom, firmom pożyczkowym i SKOK-om informacji na temat zobowiązań kredytowych klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Przekazywane informacji dotyczą wszystkich kredytów, które udzielono danej osobie, bez względu na terminowość spłaty zobowiązania. Są one regularnie dostarczane, wraz z każdą spłatą kredytu, pożyczki czy raty.
    W praktyce oznacza to, że BIK gromadzi zarówno pozytywną, jak i negatywną historię kredytową. Instytucja, która korzysta z takiej bazy, znajdzie w nim wszystkie informacje o regulowaniu przez klienta zobowiązań w terminie, a także zobaczy informację o spóźnieniach w spłatach lub ich braku. Na tej podstawie instytucje bankowe oraz pozabankowe, analizują zdolność kredytową potencjalnego klienta i podejmują decyzje o przyznaniu zobowiązania lub odrzuceniu wniosku o kredyt. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy problem ze spłatą zaciągniętego kredytu, pożyczki czy spóźniliśmy się z ratą np. za sprzęt AGD, szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o jedną z form finansowania, zmniejsza się.

    Jak można sprawdzić BIK?
    Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy problem ze spłatą zadłużenia, a nie wiemy, czy informacje te, nadal widnieją w BIK-u, możemy to sprawdzić samodzielnie. Wystarczy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej, a następnie założyć konto. W trakcie rejestracji musimy podać swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości, adres e-mail i numer telefonu. Następnie:
    •    potwierdzamy swoją tożsamość poprzez przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł albo skanując dokument tożsamości i dołączenie go do formularza, na podany adres e-mail przyjdzie link aktywacyjny.
    •    Musimy go kliknąć, żeby konto automatycznie się aktywowało.
    •    Na podany numer telefonu otrzymamy kod, który należy wpisać,
    •    Musimy ustalić hasło, za pomocą którego będziemy logować się na stronę.
    Po rejestracji i zalogowaniu się, mamy możliwość korzystania z różnych usług. Jedną z nich jest pobranie pojedynczego raportu, który pokaże nam naszą historię w BIK. Należy wybrać taką opcję i opłacisz zamówienie. Następnie na koncie pojawi się wygenerowany raport.

    Jak można wyczyścić BIK?
    W Biurze Informacji Krajowej przechowywane są informacje dotyczące wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązań, aż do chwili, gdy je w całości spłacimy. W sytuacji, gdy nie regulujemy zobowiązania, takie dane również trafiają do BIK i ma w nie wgląd zarówno instytucja bankowa, jak i pozabankowa. W rezultacie istnieje mniejsza szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Istnieje jednak możliwość, aby wyczyścić dane z BIK, w sytuacji gdy
    •    Osoba, które dane dotuczą, odwoła zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub upływ terminu, na jaki została udzielona zgoda.
    •    Upłynie 5-letni termin przetwarzania danych klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania
    •    Dane zostały błędnie albo omyłkowo wprowadzone do systemu Biura Informacji Kredytowej.
    Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".