• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1496
  • Dodano: 2020-01-25 / 08:22
  • Komentarzy: 0

Ponad 120 mln złotych trafiło na konta firm z Opolszczyzny. OCRG podsumowuje 2019 rok

 
 
Ponad 120 mln złotych trafiło na konta firm z Opolszczyzny. OCRG podsumowuje 2019 rok

(Fot. Dżacheć)

Na konta firm z Opolszczyzny, które realizowały unijne projekty trafiło 123, 5 mln złotych. W tym roku zostaną ogłoszone kolejne nabory dla firm, w których pula środków będzie wynosiła 27, 4 mln zł.


Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki wypłaciło 123,5 mln zł na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. W tym roku mają być ogłoszone kolejne cztery nabory dla firm. Do wzięcia będzie w nich 27,4 mln zł. W planach także spotkania, warsztaty i projektu realizowane z instytucjami otoczenia biznesu.

- Choć unijny okres finansowania z lat 2014-2020 powoli dobiega końca, to wielka machina dotycząca wspierania firm działa na pełnych obrotach. Przedsiębiorcy chętnie sięgają po unijną pomoc i realizują dzięki niej bardzo ciekawe projekty - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Gala Podsumowująca 2019 rok była doskonałą okazją do poznania ciekawych projektów, które zostały zrealizowane ze wsparciem unijnym. Opolscy przedsiębiorcy spotkali się na podsumowaniu roku w piątek 24 stycznia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Podczas wydarzenia wyróżniono pięć firm, które na innowacyjne projekty dostały unijne dotacje. Wśród nich znalazły się m.in. Centrum Badawczo - Produkcyjne "ALCOR" z Opola, które opracowuje folie ochronne do ochrony gleb i roślin przed szkodliwym działaniem soli drogowej czy Centrum Naukowo-Badawcze LADROB Łukasz Latała, które w swoim centrum badawczo-rozwojowym, zbudowanym z unijnym dofinansowaniem, pracuje nad probiotykami i ekstraktami ziołowymi, które zastąpiłyby antybiotyki stosowane w hodowli drobiu.

Wśród wyróżnionych za innowacje firm było też przedsiębiorstwo Mechatronika Rafał Matejuk. Pracuje ono nad mobilnym, wysokowydajnym urządzeniem do ładowania akumulatorów, które może być wykorzystane np. w trudnym terenie czy szpitalach polowych. Firma Hard Beans Coffee Roasters prowadzi z kolei prace nad urządzeniem do wielopłaszczyznowej kalibracji ziaren w młynkach, by poprawić jakość kawy, a także nad linią do produkcji kawy w puszkach.

Efektem ostatniej z wyróżnionych firm, spółki Atmoterm, jest platforma, która umożliwia wykorzystywanie potencjału z danych środowiskowych m.in. do prezentowania informacji społeczeństwu na mapach i dedykowanych raportach, a decydentom do podejmowania bardziej efektywnych decyzji.

Podczas Gali Podsumowującej OCRG wyróżniono też firmy rodzinne - przedsiębiorstwo Nagaba, które stworzyło buty skokowe dla kadry polskich skoczków narciarskich, Piekarnia Wodnicki, firma Marciniak Usługi Gastronomiczne, spółka Mateusz Karpiński "Gastronomia MM" - twórca marki lodów Sopelek oraz produkująca od 90 lat okna firma Kapica.

- Opolszczyzna to region, w którym firmy rodzinne są dużą siłą gospodarczą. Chcemy je doceniać i pokazywać. Zwłaszcza te z ogromnymi tradycjami, które wpisały się w krajobraz opolskiej gospodarki albo te, które tworzą nowe, niezwykłe rzeczy - mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Podsumowując, pula pieniędzy wypłaconych w 2019 r. przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm to kwota 123,5 mln zł. Ogłoszono w roku ubiegłym 7 naborów, które dotyczyły m.in. nowych usług i produktów w MSP na obszarach przygranicznych.

W 2019 roku podpisano 118 umów z firmami, które chcą realizować projekty z unijnym dofinansowaniem. Łączna kwota dofinansowania, która została przyznana w ramach tych umów, to prawie 45,6 mln zł, a ogólna wartość projektów, które otrzymały to unijne wsparcie to ponad 80,7 mln zł.

W 2020 OCRG ma ogłosić cztery nabory dla firm. Łącznie w puli wszystkich tych naborów będzie 27,4 mln zł. Będą to nabory na infrastrukturę usług społecznych, nabór dla podmiotów ekonomii społecznej, nabór na poprawę efektywności energetycznej firm i nabór na współpracę zagraniczną i promocję. Pierwsze nabory dla firm zaplanowane na bieżący rok rozpoczną się w maju.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".