• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1558
    • Dodano: 2025-05-22 / 15:07
    • Komentarzy: 4

    175 milionów na transport i ścieżki rowerowe dla Opola i gmin z funduszy europejskich

    175 milionów na transport i ścieżki rowerowe dla Opola i gmin z funduszy europejskich

    (Fot. Pixabay)

    Blisko 175 mln złotych unijnego dofinansowania wesprze projekty transportowe w Opolu i Aglomeracji Opolskiej. To największe tego typu inwestycje w regionie, które obejmą m.in. budowę 53,5 km ścieżek rowerowych, węzły przesiadkowe, oświetlenie ulic oraz zakup nowoczesnych autobusów.

    Umowy z beneficjentami podpisali marszałkowie Szymon Ogłaza i Zbigniew Kubalańca. Jak podkreślił Ogłaza, inwestycje te mają ułatwić mieszkańcom codzienne przemieszczanie się w sposób bardziej ekologiczny - dzięki rowerom, transportowi publicznemu i infrastrukturze, która ograniczy emisję spalin.

    Największą część środków - 133,5 mln zł - otrzymało Opole i gminy Aglomeracji Opolskiej. W stolicy województwa powstanie 18 odcinków dróg rowerowych (łącznie 11,25 km), nowa pętla autobusowa przy ul. Wschodniej, obiekt "Parkuj i Jedź" przy ul. Harcerskiej oraz zakupionych zostanie 5 autobusów elektrycznych.

    Zobacz takze Wahadło na DK46. Kierowców czekają utrudnienia do końca września

    Wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka zapowiedziała także doświetlenie przejść dla pieszych, rozbudowę systemu ITS oraz tworzenie spójnych połączeń między istniejącymi ścieżkami. - Zlikwidujemy "dziury" komunikacyjne dla rowerzystów. Nowe trasy powstaną m.in. w kierunku Świerkli - zaznaczyła.

    Rekordowe 24 mln zł otrzymała gmina Popielów. Środki te przeznaczone zostaną m.in. na budowę dwóch ścieżek pieszo-rowerowych: do Lubieni (3 km) i Karłowic (6 km). - To największa inwestycja w naszej gminie - podkreśliła wójt Sybilla Stelmach.

    Z unijnego wsparcia skorzysta także kilkanaście gmin. Wśród inwestycji m.in.:

    Prószków: ścieżka Złotniki-Chrząszczyce,
    Gogolin: nowe wiaty przystankowe i rowerowe,
    Komprachcice: ciąg pieszo-rowerowy Dziekaństwo-Domecko, oświetlenie i nowe wiaty,
    Chrząstowice: ścieżka Suchy Bór-Lędziny, dwa centra przesiadkowe,
    Murów: ścieżka Stare Budkowice-Kały, oświetlenie i przystanki,
    Krapkowice: nowe centrum przesiadkowe i ładowarka dla pojazdów elektrycznych.

    Zobacz takze "Łańcuch Nadziei". 28 lat temu mieszkańcy obronili województwo opolskie

    W ramach projektu realizowanego przez powiat opolski i 11 gmin partnerskich (m.in. Lewin Brzeski, Dąbrowa, Łubniany, Niemodlin, Ozimek, Turawa) powstanie ponad 26 km ścieżek pieszo-rowerowych, m.in. na odcinkach: Izbicko-Utrata, Narok-Żelazna, Kotórz Mały-Kotórz Wielki, Tułowice Małe-Skarbiszowice.

    Gmina Łubniany dofinansuje budowę 3-kilometrowego odcinka leśnej trasy między Biadaczem a Masowem, który pozwoli na przejazd aż do Dąbrówki Łubniańskiej. - Przetarg ogłaszamy wkrótce, prace ruszą w IV kwartale - poinformował wójt Paweł Wąsiak.

    Z kolei w gminie Dąbrowa zrealizowany zostanie projekt połączenia Naroka, Niewodnik i Żelaznej. - To trasa nadodrzańska, która łączy się z siecią ścieżek prowadzących do samego Opola - zaznaczyła wójt Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

    Wszystkie inwestycje mają być gotowe w ciągu najbliższych dwóch lat. Ich celem jest nie tylko poprawa komfortu codziennego przemieszczania się, ale przede wszystkim - realna walka o czystsze powietrze i zrównoważony transport w regionie.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-05-23 10:20:58 [192.168.32.*] id:1681888  
    KK 35947: Napisał postów [4436], status [VIP] Reputacja
    A może by tak poprawić i uruchomić na powrót istniejący CPR z Komprachcic do Osin i rozbudować do Chmielowic i dalej do Opola?

    Nick:
    Treść:
    2025-05-22 18:19:07 [192.168.32.*] id:1681872  
    ombre: Napisał postów [21145], status [VIP] Reputacja
    Niech najpierw zalepią ten krater na Strzeleckiej bo na razie słupki tylko postawili.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2025-05-23 10:16:26 [192.168.32.*] id:1681887  
    KK 35947: Napisał postów [4436], status [VIP] Reputacja
    Słupki to już tradycja zaczyna się robić,na Budowlanych co chwila dzisiaj się pojawił na środku mostu nad Odrą tak bez niczego żadnego znaku wcześniej, normalnie profeska w tym MZD o lepieniu w koło tych samych dziur asfaltem z worka i gumiakiem to już nudno pisać.
    2025-05-23 06:18:04 [192.168.32.*] id:1681883  
    Polpha: Napisał postów [10067], status [VIP] Reputacja
    A i tak dzbany jeżdżą ulicami mając obok ścieżkę rowerową, szkoda kasy

    Nick:
    Treść: