Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Muzeum Śląska Opolskiego

  zaprasza na:

  Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca - nowa wystawa czasowa

  19

  marca

  2024

  WTOREK

  ul. św. Wojciecha 13, 45-023 Opole
  77 453 66 77
  Muzeum Śląska Opolskiego
  Ceny biletów

  wstęp:

  BRAK INFORMACJI

  Start imprezy

  start imprezy:

  00:00

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI

  Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. Solenie Kury: Wieś Widziana Oczami Eugeniusza Marca, które odbędzie się 19 marca. Na ekspozycji będzie można podziwiać prace malarskie i rzeźbiarskie stworzone przez nieprofesjonalnego plastyka pochodzącego z Olesna. Wystawa opowiadać będzie o życiu i codzienności mieszkańców opolskiej wsi.
  Wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich Eugeniusza Marca, plastyka nieprofesjonalnego mieszkającego przez dwadzieścia lat w Szumiradzie niedaleko Olesna. Wieś widziana jego oczami to nie tylko jej mieszkańcy przy pracy i codziennych zajęciach. To ludzie ze swoimi radościami, ale też wadami i przywarami, które spersonifikowane są w sposób bardzo charakterystyczny dla twórcy. Eugeniusz Marzec ma do nich stosunek ironiczno-krytyczny, ale darzy je ogromną miłością. Wszystkie postacie otacza ściśle świat przyrody, gdzie drzewa mają twarze, a pszczoły robotnice karmią swoją królową ogromną łyżką. Ten z pozoru bajkowy świat pełen jest tematów wziętych prosto z życia - są narodziny, wesele, ale i mocno zaakcentowana problematyka społeczna, a nawet historyczna. Wszystko przeplata się z silnie obecną tematyką wierzeniową, nie tylko związaną z religią chrześcijańską - cykl obrazów z przedstawieniami Matki Bożej - ale też z mitami i legendami, tworzącymi pozamaterialną sferę życia mieszkańców wsi. Każda z prac tego autora, czy to obraz czy rzeźba, posiada kilka warstw treściowych, których rozszyfrowanie daje widzowi czystą przyjemność.

  Wystawa ze zbiorów: Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Oleśnie oraz zbiorów prywatnych.

  Wernisaż wystawy 19 marca 2024 r. godz. 14:00
  Główny budynek wystawienniczy
  ul. Mały Rynek 7, Opole