• Wyświetleń: 1611
    • Dodano: 2018-10-22 / 12:04

Ponad 130 zawodników na Międzynarodowym turnieju szermierczym w Opolu

(Fot. galeria 24opole)

W ten weekend w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbył się międzynarodowy turniej szermierczy w szpadzie z okazji 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Organizatorem wydarzenia był Uczniowski Klub Sportowy "START". Udział wzięło ponad 130 zawodników w trzech kategoriach wiekowych - dzieci, młodziki, junior młodszy do lat 17. Szermierze zmagali się indywidualnie i drużynowo. W zawodach udział brali zawodnicy z całej Polski a także z zagranicy.
    - Na zawody przyjechałam z Gliwic, do trenowania szermierki zachęcili mnie rodzice i trenuję już od 4,5 roku. Moja drużyna dziś zdobyła pierwsze miejsce - mówi Oliwia lat 10, z drużyny Muszkieter Gliwice. - Wczoraj zdobyłam 7 miejsce indywidualnie - dodaje.

W tym roku bardzo wysoki poziom prezentowali zawodnicy z Ukrainy, zdobyli dwa pierwsze miejsca w kategorii młodzika, drużynowo i indywidualnie - mówi trener UKS Start Czesław Wojciechowski. Opolanie również walczyli dzielnie, indywidualnie zdobyli dwa drugie miejsca, jedno trzecie i jedno pierwsze miejsce. W kategorii młodzik pierwsze miejsce zajęła Patrycja Pelon a drugie miejsce Zuzanna Zarek, w kategorii junior młodszy Oliwia Jaworska zajęła trzecie miejsce a w kategorii chłopcy - junior młodszy - drugie miejsce zajął Kacper Lubiewski.
    Drużynowo dziewczynki zdobyły pierwsze miejsce w kategorii młodzik a chłopcy drugie miejsce w kategorii junior młodszy.

Założycielem opolskiego klubu szermierki jest Czesław Wojciechowski. Trenuje szermierzy łącznie od 65 lat.
    - Zawody w Opolu zorganizowane zostały po raz czwarty i są na bardzo wysokim poziomie, zawodnicy przyjeżdżający do nas gratulują nam organizacji i wyjeżdżają zadowoleni - mówi trener Czesław Wojciechowski.
    - Szermierkę uprawiało wiele znakomitych osób, aktorów, biznesmenów. To sport dla osób inteligentnych, bardzo wymagający, oprócz sprawności i refleksu wymaga także pracy głowy i pokonania strachu. Aby osiągnąć wynik w sporcie, w tym i w szermierce, należy trenować siedem jednostek w tygodniu, pięć razy po południu i dwa razy do południa. Jako trener jestem gotowy przyjść na trening o 7 rano ale niestety nie ma chętnych, młodzież jest obciążona szkołą, kończą lekcje po godzinie 16 i czasami przyjeżdżają bez obiadu aby zdążyć na trening. Aby dojść do perfekcji trzeba nieraz setki, tysiące razy powtarzać jedno ćwiczenie - dodaje trener - Ja zacząłem trenować szermierkę w wieku 14 lat a obecnie trenuje w klubie także trzy dziewczynki w wieku 6 lat.

Podsumowując udział zawodników UKS Start w tegorocznym turnieju szermierczym trener odparł - Jestem zadowolony, niczego więcej nie oczekiwałem, wielu zawodników startowało po raz pierwszy.

Opolski klub ma także swojego zawodnika w kadrze narodowej. Michał Rachwalik został powołany do kadry narodowej na wyjazd do Rygi.