• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 6325
    • Dodano: 2011-12-18 / 13:31
    • Komentarzy: 71

    Europoseł z Niemiec, co tęskni za Opolem

    Europoseł z Niemiec, co tęskni za Opolem

    Joachim Zeller w PE reprezentuje Niemcy, ale czuje się mocno związany z Opolem i Polską.(Fot: Mat)

    Choć oficjalnie Opolszczyzna ma tylko jednego swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim – Danutę Jazłowiecką – to wśród ponad 700 pozostałych europosłów najmniejsze województwo w Polsce ma jeszcze jednego „przyjaciela od serca”. Jest nim Joachim Zeller, członek Europejskiej Partii Ludowej.

    Zobacz takze Śmiertelny wypadek na A4 pod Opolem. Utrudnienia AKTUALIZACJA

    Zeller doskonale mówi po polsku. Urodził się w Opolu w 1952 roku. - Bardzo dobrze pamiętam moje dzieciństwo w Polsce, mieszkaliśmy na Zakrzowie – mówi europoseł w rozmowie z reporterem 24Opole. - Lata 50. nie były proste. Były napięcia pomiędzy Polakami i Niemcami ze względu na wojnę – wspomina. W wieku 6 lat, wraz z rodziną Zeller wyjechał w 1959 roku do NRD. Ale na tym jego związki z Polską się nie skończyły.

    - Studiowałem slawistykę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie i pojawiła się okazja wyjazdu zagranicznego. Przez dwa semestry uczyłem się na Uniwersytecie Jagiellońskim, poznałem dobrze Kraków, wspominam go bardzo pozytywnie, bardzo podoba mi się to miasto – wyjaśnia europoseł. Od 1977 do 1992 Joachim Zeller pozostawał pracownikiem naukowym biblioteki uczelnianej Uniwersytetu Humboldtów a następnie w 1992 roku został zatrudniony w administracji miejskiej Berlina.

    Zobacz takze Pijany, po kolizji ruszył do ucieczki. Świadkowie pokazali, jak reagować WIDEO

    W latach 1996–2006 zajmował stanowisko burmistrza dzielnicy Berlin-Mitte, następnie został zastępcą nowego burmistrza ds. gospodarczych. Należy do Unii Chrześcijańsko - Demokratycznej. Od 2003 do 2005 i ponownie krótko w 2008 pełnił funkcję przewodniczącego struktur tej partii w Berlinie.W wyborach w 2009 z listy CDU uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Przystąpił do grupy Europejskiej Partii Ludowej, wszedł w skład Komisji Rozwoju Regionalnego. - Muszę przyznać, że to eurodeputowany wyjątkowo zainteresowany polskimi sprawami w Unii Europejskiej – mówi Danuta Jazłowiecka. - Dzięki jego osobie bardzo dobrze układa nam się współpraca z niemieckimi kolegami i koleżankami – podkreśla.

    Joachim Zeller, oprócz wspomnianej umiejętności posługiwania się językiem polskim, regularnie odwiedza Polskę i nie stroni także od tradycji rodem z kraju nad Wisłą. - Moja żona jest Niemką, ale w naszym domu nie brakuje polskiego jedzenia, inna sprawa że tradycje śląskie jakoś mocno nie różnią się od niemieckich – mówi z uśmiechem Zeller. - Podczas wigilii na stole będą królowały u nas ryba, ziemniaki a także kapusta. Nie będzie barszczu bo małżonka mówi, że nie wychodzi jej zbyt dobrze – dodaje.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2011-12-18 18:22:39 [89.74.104.*] id:735475  
    zabaco: Napisał postów [215], status [maniak] Reputacja
    super, nie macie o czym pisać ?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [11]
    2011-12-18 18:26:08 [91.18.65.*] id:735478  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Do czego pijesz??? Do Mata, czy może do NAS???
    2011-12-18 21:53:11 [83.30.165.*] id:735609  
    portalowiec: Napisał postów [44], status [rozkręca się] Reputacja
    najbardziej mi sie podoba jak ten caly MAT pisze sam o sobie; i tak: z tekstu powyzej "powiedzial reporterowi 24 opole" - autorem tekstu jest mat, rozmawiac musial on tez, skoro zrobil zdjecie, a kilka dni temu sie chwalil, znow piszac sam o sobie tekst, ze byl w Strasburgu idac tym tropem, moze MAT napisze artykul jak mu weekend minal?
    2011-12-19 08:51:36 [91.0.218.*] id:735714  
    [moderacja]: Napisał postów [427], status [pismak] Reputacja
    [moderacja]
    [-6]
    2011-12-20 07:14:25 [91.18.78.*] id:736249  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Co tam znowu?
    2011-12-20 07:31:34 [91.0.237.*] id:736250  
    [moderacja]: Napisał postów [427], status [pismak] Reputacja
    [moderacja]
    [-6]
    2011-12-20 07:35:11 [91.18.78.*] id:736251  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Baranka z przytupem... Mesjaszu...
    2011-12-20 07:37:55 [91.0.237.*] id:736252  
    [moderacja]: Napisał postów [427], status [pismak] Reputacja
    [moderacja]
    [-6]
    2011-12-20 07:40:10 [91.18.60.*] id:736253  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Haha... wiesz gdzie mi to lata, to co piszesz...? mam nadzieje że się domyślasz... i weź odbij w lewo lub prawo bo dupniesz...
    2011-12-20 07:47:47 [91.0.237.*] id:736254  
    [moderacja]: Napisał postów [427], status [pismak] Reputacja
    [moderacja]
    [-6]
    2011-12-20 08:40:47 [83.30.251.*] id:736262  
    Stefan: Napisał postów [26996], status [VIP] Reputacja
    Seba - a kim był sake według Tiny Mołek?
    2011-12-20 13:45:25 [91.18.60.*] id:736330  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Znudziłeś mnie i poszedłem spać... A swoja drogą, płaczesz jak mała dziewczynka, weź się w końcu do roboty, pomóż kobiecie stroiki robić... MP sprzedał ładniutką jodłę...
    2011-12-19 09:50:00 [83.27.72.*] id:735725  
    Dzte: Napisał postów [511], status [starszy pismak] Reputacja
    A poszli do siebie wszyscy niemcy za Odre.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2011-12-19 11:13:30 [83.12.193.*] id:735749  
    Stirlitz: Napisał postów [7719], status [VIP] Reputacja
    Nawet "Niemiec" nie umiesz poprawnie po polsku napisać....
    2011-12-18 16:28:16 [88.77.2.*] id:735400  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    glupi slazak
    [-4]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [31]
    2011-12-18 17:06:00 [93.181.149.*] id:735422  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Jak by był głupi to by nie zaszedł tak daleko, proste.
    2011-12-18 17:06:45 [93.181.149.*] id:735423  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Miał możliwośc to wybrał tam gdzie ma lepiej.
    2011-12-18 17:09:06 [88.77.2.*] id:735425  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    sa tez filozofe ktory nic nie potrafia.to nie znaczy ze jest madry,on tam gdzies pracuje ale czy tez cos umie to ja nie wiem
    2011-12-18 17:09:51 [92.26.132.*] id:735426  
    Quetzalcoatl: Napisał postów [360], status [pismak] Reputacja
    madry sie znalazl
    2011-12-18 17:13:36 [88.77.2.*] id:735431  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    filozofe sa zawsze madry ale nic nie potrafia,tylko umia dobrze pieniadze kasowac i liczyc i nic nie robia
    2011-12-18 17:17:22 [88.77.2.*] id:735435  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    nie mam nic do slazaka,ale ten mi sie nie podoba
    2011-12-18 17:33:47 [92.26.132.*] id:735440  
    Quetzalcoatl: Napisał postów [360], status [pismak] Reputacja
    Nie podoba Ci sie?Nie szkodzi,tylu fajnych facetow jezcze na swiecie.
    2011-12-18 17:35:43 [88.77.2.*] id:735441  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    hehehehe ale ja jie jestem gejem
    2011-12-18 17:42:01 [84.44.199.*] id:735445  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    Staszku, a co ty potrafisz,oprócz pisania od czasu do czasu bzdur na forum
    2011-12-18 17:46:40 [88.77.2.*] id:735447  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    paulus nie marudz,nic zlego nie napisalem
    2011-12-18 17:48:23 [91.18.65.*] id:735448  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Paulus, Staszku naprawia Ałdiki, VW i te inne badziewia... ;P
    2011-12-18 17:49:25 [88.77.2.*] id:735449  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    a nie mowcie ze slazaki sa anioly,mial mi taki slaski muraz cos zrobic to tylko oczukal mnie.czy polak-slazak-goral to wszystko jedna banda
    2011-12-18 17:50:04 [88.77.2.*] id:735450  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    no audi-vw-seat-skoda
    2011-12-18 17:50:26 [88.77.2.*] id:735451  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    ale vertrag mamy tylko na vw
    2011-12-18 18:00:57 [84.44.199.*] id:735454  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    Staszku,no to masz dobry fach,mam nadzieje że dobrym fachowcem jestes a na brak pracy to na pewno nie możesz narzekac
    2011-12-18 18:05:07 [88.77.2.*] id:735457  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    no dzieki paulus,a ty gdzie mieszkasz w de
    2011-12-18 18:08:50 [84.44.199.*] id:735458  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    kiedys mieszkałem tam gdzie ten europoseł z Niemiec a teraz w DE
    2011-12-18 18:11:41 [88.77.2.*] id:735461  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    paulus jakie miasto
    2011-12-18 18:14:24 [84.44.199.*] id:735467  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    Köln-NRW
    2011-12-18 18:17:18 [88.77.2.*] id:735469  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    ja z düsseldorf/neuss
    2011-12-18 18:20:02 [91.18.65.*] id:735471  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Panowie to Wy światowcy jesteście... nie to co ja wiechol ze wsi... ;P miasteczko z ok. pięcioma tys. mieszkańców...
    2011-12-18 18:22:34 [88.77.2.*] id:735474  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    düsseldorf-köln to duze miasta
    2011-12-18 18:25:24 [84.44.199.*] id:735477  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    no Seba, my są erfolgreiche Stadtmenschen.hahah
    2011-12-18 18:32:18 [88.77.2.*] id:735481  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    jol nie mum cos na jutro ochoty.te weekendy sa za krotkie
    2011-12-18 20:44:59 [87.207.240.*] id:735547  
    UPSIDEDOWN: Napisał postów [-4294967137], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Hejże staszku. Co tom w Rzyszy ciekowego?
    2011-12-18 20:47:01 [88.77.2.*] id:735550  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    upsidedown.okay jest,co tam robisz
    2011-12-18 20:48:49 [87.207.240.*] id:735551  
    UPSIDEDOWN: Napisał postów [-4294967137], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Ja to dobrze. Jo żech włośnie skończył glancowoć moja beta.
    2011-12-18 20:53:41 [88.77.2.*] id:735558  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    a jol idam potem za 10min abendbrot zrobic
    2011-12-18 20:59:41 [87.207.240.*] id:735564  
    UPSIDEDOWN: Napisał postów [-4294967137], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Ah so, jo żech nie wiedzoł że już tela na cajcie to idam tyż, tschus :)
    2011-12-18 22:06:15 [178.42.228.*] id:735626  
    KingKong: Napisał postów [81], status [nowy] Reputacja
    porobiony jesteś
    2011-12-19 06:12:36 [91.41.153.*] id:735696  
    hensie: Napisał postów [1135], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Staszku a jak nazywasz kargulow??
    2011-12-18 19:21:33 [178.42.228.*] id:735507  
    [moderacja]: Napisał postów [81], status [nowy] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2011-12-18 19:22:54 [88.77.2.*] id:735508  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    ja jol cie tys kochum
    2011-12-18 22:09:44 [93.181.149.*] id:735629  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    I to jest odpowiedz prawdziwego chrześcijanina....
    2011-12-18 22:00:41 [83.7.119.*] id:735621  
    drań73: Napisała postów [-4294949855], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    i to jest normnalny człowiek...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2011-12-18 22:02:41 [78.144.69.*] id:735623  
    olenka4u: Napisała postów [43339], status [VIP] Reputacja
    Zaraz po mnie ;p
    2011-12-18 22:08:51 [93.181.149.*] id:735628  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    mogę w kolejce tych normalnych?
    2011-12-18 18:39:35 [83.30.38.*] id:735485  
    kalibanana: Napisał postów [366], status [maniak] Reputacja
    Zapraszamy Joahima na Wigilię do Polski

    Nick:
    Treść:
    2011-12-18 18:35:00 [84.10.44.*] id:735484  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    J-23 ;)

    Nick:
    Treść:
    2011-12-18 16:29:16 [88.77.2.*] id:735403  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    niemcy maja na wigilia niemiecki bratwurst+kartofelsalat a do kosciola nikt nie idzie

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [8]
    2011-12-18 18:09:59 [82.83.32.*] id:735459  
    czort: Napisał postów [7997], status [VIP] Reputacja
    ja mam zone slazaczke wiec i uszka beda i karp na wigilia:P
    2011-12-18 18:12:47 [84.44.199.*] id:735462  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    czort,dej sie yno pozor zebyjs łod niyj po usach niy dostoł,haha
    2011-12-18 18:14:06 [91.18.65.*] id:735464  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    a "siymionka" znołcie?
    2011-12-18 18:14:11 [88.77.2.*] id:735465  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    a unas supa z grochowki ,duzo ryb i kompot do picia
    2011-12-18 18:17:46 [84.44.199.*] id:735470  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    a moczka i makówka
    2011-12-18 18:21:16 [88.77.2.*] id:735472  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    :)
    2011-12-18 18:21:39 [91.18.65.*] id:735473  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    Znomy, znomy... ;P juz bych tak co szkubnol, a wyjyzdzom dopiyro w sobota rano...
    2011-12-18 18:23:24 [88.77.2.*] id:735476  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    a jol w piatek rano o9
    2011-12-18 13:56:00 [93.181.160.*] id:735359  
    rolandgif: Napisał postów [4045], status [VIP] Reputacja
    No to dziś dopiero drugi.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2011-12-18 17:03:48 [93.181.149.*] id:735420  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Kowalczyk dopiero piąta....
    2011-12-18 17:04:10 [93.181.149.*] id:735421  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Oglądałes może?
    2011-12-18 16:34:31 [88.77.2.*] id:735408  
    STASZKU: Napisał postów [1686], status [Szycha] Reputacja
    ten to wszedzie pracuje a nic niego nie jest

    Nick:
    Treść:
    2011-12-18 15:37:44 [77.254.0.*] id:735375  
    Kitowiec: Napisał postów [1136], status [stały bywalec] Reputacja
    Też nie mam barszczu i pierogów.

    Nick:
    Treść:
    2011-12-18 14:43:30 [83.30.38.*] id:735369  
    kalibanana: Napisał postów [366], status [maniak] Reputacja
    Nasze Szwabki obecnie-, choć nie wszyscy-, ale większość to spoko ziomki, oczywiście nie patrząc wstecz w historię.

    Nick:
    Treść:
    2011-12-18 13:51:35 [83.22.122.*] id:735356  
    freeman: Napisał postów [1032], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    proszę o szczerość. jak się ma taką pensję i masę przywilejów to czy można tęsknić???

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2011-12-18 14:06:23 [78.144.77.*] id:735364  
    olenka4u: Napisała postów [43339], status [VIP] Reputacja
    Mozna tesknic!