Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymuje ostrzeżenia do poniedziałku 28 lipca, do godz. 12:00. Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia obowiązuje w powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, nyskim, prudnickim, strzeleckim oraz w samym Opolu. Pozostała część regionu objęta jest ostrzeżeniami 2. stopnia.
W związku z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi - silnym wiatrem i intensywnymi opadami - tylko w ciągu ostatniej doby służby ratownicze interweniowały aż 96 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie nyskim. W nocy z niedzieli na poniedziałek (28.07) strażacy wyjeżdżali do trzech kolejnych interwencji.
Działania dotyczyły przede wszystkim usuwania powalonych drzew (wiatrołomów), odpompowywania wody z piwnic i posesji oraz zabezpieczania zalanych dróg. Straż pożarna, jednostki OSP oraz służby hydrologiczne pozostają w gotowości i monitorują sytuację w całym regionie.
Sytuacja hydrologiczna
Obecnie poziom wód w rzekach regionu pozostaje głównie w strefie stanów średnich i niskich. Miejscowe podwyższenia notowane są w rejonach Złotego Potoku, Opawy i Prudnika, jednak nie przekraczają one stanów ostrzegawczych ani alarmowych.
W gminie Prudnik sytuacja uległa stabilizacji. Pogotowie przeciwpowodziowe, wprowadzone 27 lipca w związku z podniesionym poziomem rzeki Prudnik, zostało odwołane przez burmistrza 28 lipca o godz. 08:00. Obecny stan rzeki wynosi 157 cm - 23 cm poniżej poziomu ostrzegawczego.
Lokalne szkody i interwencje
W wielu miejscowościach usunięto skutki intensywnych opadów i podtopień:
Głuchołazy (ul. Sikorskiego): sytuacja opanowana po odpompowaniu wody,
Konradów: droga powiatowa nieprzejezdna, trwa utwardzanie nawierzchni,
Burgrabice : przepust udrożniony, woda spłynęła z pól,
Jarnołtówek: osuwisko przy moście zasypane,
Kałków (gm. Otmuchów): nadal zamknięta droga Kałków-Łąka, zniszczony wał i straty w uprawach,
Radzikowice (gm. Nysa): woda zalała teren zakładu, nie przedostała się do wnętrza.
Apel służb
Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zalanych dróg oraz śledzenie oficjalnych komunikatów. W razie zagrożenia należy korzystać z numerów alarmowych. Bieżące informacje publikowane są m.in. na stronie OUW gov.pl oraz w mediach społecznościowych.