• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1508
    • Dodano: 2025-07-12 / 18:15
    • Komentarzy: 1

    Iga Świątek wygrała Wimbledon 2025! Finał bez straty gema - pierwszy taki wynik od ponad 100 lat

    Fot. X/Wimbledon

    Iga Świątek po raz pierwszy w karierze triumfowała na kortach Wimbledonu, pokonując w finale Amandę Anisimovą 6:0, 6:0. To jej szósty tytuł wielkoszlemowy i jednocześnie pierwszy na nawierzchni trawiastej.

    Do tegorocznej edycji Wimbledonu Iga Świątek przystępowała bez wygranego turnieju w sezonie. W przeszłości nie ukrywała, że trawiasta nawierzchnia nie należy do jej ulubionych, a londyński turniej nigdy wcześniej nie był dla niej szczęśliwy. Wszystko zmieniło się w lipcu 2025 roku.

    Na drodze do tytułu Świątek pokonała m.in. Belindę Bencic w półfinale 6:2, 6:0. W sobotnim finale, rozegranym 12 lipca na korcie centralnym, zdominowała Amandę Anisimovą. Mecz trwał zaledwie 49 minut i zakończył się niezwykle rzadkim w historii finałów wielkoszlemowych wynikiem 6:0, 6:0.

    - Dziekuję mojemu tacie, bez niego by mnie tu nie było - powiedziała Iga po meczu.

    Od pierwszych piłek było jasne, kto będzie rządził na korcie w sobotę. Świątek od samego początku narzuciła rywalce swoje tempo. Skutecznie returnowała, regularnie przełamywała serwis Anisimovej i nie popełniała błędów własnych. Amerykanka nie była w stanie przeciwstawić się dokładnej i ofensywnej grze Polki.

    Dla 23-letniej raszynianki to już szósty tytuł wielkoszlemowy w karierze. Dotąd czterokrotnie wygrywała Roland Garros, a raz triumfowała w US Open. Zwycięstwo w Wimbledonie uzupełnia jej kolekcję i potwierdza status jednej z najwybitniejszych tenisistek współczesności. Nasza tenisistka jest najmłodszą od czasów Martiny Hingis z 2003 roku, która awansowała do finału na wszystkich rodzajach kortów. Jest pierwszą Polką, która osiągneła finał w turnieju Wimbledonu.

    To pierwszy od 1911 roku finał Wimbledonu kobiet, który zakończył się wynikiem 6:0, 6:0. Wówczas Dorothea Douglass Lambert Chambers pokonała w identyczny sposób Ninę Stallybrass.


    Najważniejsze finałowe zwycięstwa Igi Świątek w turniejach wielkoszlemowych:

    10 października 2020, Roland Garros: pokonała Sofię Kenin 6:4, 6:1 - pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze.

    4 czerwca 2022, Roland Garros: wygrała z Coco Gauff 6:1, 6:3 - jako liderka rankingu.

    10 września 2022, US Open: zwycięstwo z Ons Jabeur 6:2, 7:6(5) - pierwszy tytuł na kortach twardych.

    10 czerwca 2023, Roland Garros: trzysetowy finał z Karolíną Muchovą 6:2, 5:7, 6:4.

    8 czerwca 2024, Roland Garros: jednostronna wygrana z Jasmine Paolini 6:2, 6:1 - trzecie z rzędu zwycięstwo w Paryżu.

    12 lipca 2025, Wimbledon: pokonała Amandę Anisimovą 6:0, 6:0 - pierwszy tytuł na trawie, historyczny finał bez straty gema.

    Sukces juniorów na Wimbledonie

    Kilka godzin przed wielkim finałem z udziałem Świątek, swój wielki sukces odnieśli też młodzi zawodnicy. Alan Ważny i jego fiński partner Oskar Paldanius zostali mistrzami juniorskiego Wimbledonu w grze podwójnej. W finałowym meczu pokonali parę Oliver Bonding (Wielka Brytania) / Jagger Leach (USA) 5:7, 7:6(6), 10-5, broniąc po drodze dwie piłki meczowe. To ich drugi wspólny tytuł wielkoszlemowy.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-07-13 23:48:26 [172.19.0.*] id:1683202  
    ktostamtaki: Napisała postów [727], status [rozpisany/na] Reputacja
    Brawo Iga, piękny mecz i cały turniej!

    Nick:
    Treść:
    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia