• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1645
    • Dodano: 2025-07-11 / 13:10
    • Komentarzy: 2

    Opole pamięta o ofiarach Wołynia. Uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci

    W czwartek, 11 lipca, w Opolu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego zgromadzili się przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz mieszkańcy miasta, by oddać hołd tysiącom niewinnych ofiar tragicznych wydarzeń z lat 1943-1945.

    Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa obchodzony jest 11 lipca - w rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej. Tego dnia, w 1943 roku, o świcie oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) przeprowadziły skoordynowany atak na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim. Ofiarami brutalnych napadów padli bezbronni cywile - całe rodziny mordowane podczas niedzielnych mszy, we własnych domach i na drogach ucieczki.

    Ludobójstwo rozpoczęło się jednak wcześniej - już w grudniu 1942 roku. Zbrodnie, dokonywane ze skrajnym okrucieństwem, były zaplanowaną akcją oczyszczenia terenów Wołynia i Galicji Wschodniej z ludności polskiej. W czerwcu 1943 roku Dmytro Klaczkiwski, pseudonim "Kłym Sawur", wydał tajną dyrektywę nakazującą likwidację polskich mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat. W praktyce jednak nie oszczędzano nikogo - ofiarami byli także kobiety, dzieci i starcy.

    Do mordów używano nie tylko broni palnej, ale też siekier, wideł, kos i innych narzędzi. Zbrodnie były często dokonywane publicznie, z intencją zastraszenia i wymuszenia exodusu ludności polskiej z Kresów.

    W Opolu pamięć o tych wydarzeniach jest pielęgnowana od lat. Od 2013 roku rondo na Placu Wolności nosi nazwę Ronda Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Tegoroczne obchody miały szczególnie podniosły charakter. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu apelu pamięci, złożono wieńce i zapalono znicze.

    Uroczystości zakończyła modlitwa ekumeniczna za dusze ofiar oraz chwila ciszy.

    Dzień 11 lipca to dla wielu rodzin data osobista - dzień straty bliskich, dzień, w którym zniknęły całe wsie i społeczności. Obowiązkiem współczesnych pokoleń jest pamiętać i mówić o tej tragedii, by już nigdy się nie powtórzyła.

    Zdjęcie (1/17)

    (Fot. Opole)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-07-11 15:07:39 [172.19.0.*] id:1683132  
    neon: Napisał postów [2830], status [Szycha] Reputacja
    Stepan Bandera,Roman Szuchewycz,Taras Bulba to byli prowodyrzy ludobójstwa polaków na Wołyniu.

    Nick:
    Treść:
    2025-07-11 14:41:00 [172.19.0.*] id:1683130  
    opolaninn: Napisał postów [2865], status [Szycha] Reputacja
    NA Wołyniu !! a nie w Wołyniu ! tak samo na ukrainie a nie w!!

    Nick:
    Treść:
    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia