• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 292
    • Dodano: 2025-07-01 / 12:37
    • Komentarzy: 0

    Stracili 80 tys. przez fałszywe inwestycje. Policja przestrzega przed złodziejami

    (Fot. Archiwum)

    W ostatnim tygodniu mieszkańcy powiatu namysłowskiego stracili ponad 80 tysięcy złotych w wyniku oszustw internetowych. Przestępcy podszywają się pod pracowników giełd inwestycyjnych oraz sprzedawców na popularnych portalach ogłoszeniowych. Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek.

    W minionym tygodniu doszło do kilku przypadków oszustw internetowych, których łączna wartość strat przekracza 80 tysięcy złotych. Jednym z mechanizmów działania przestępców były oszustwa inwestycyjne - sprawca, podszywając się pod pracownika giełdy, nakłonił pokrzywdzonego do zainstalowania aplikacji, dzięki której uzyskał zdalny dostęp do telefonu i konta bankowego pokrzywdzonego. W rezultacie z konta wykonano przelewy na ponad 70 tysięcy złotych.

    Inny popularny schemat działania sprawców to fałszywe ogłoszenia sprzedaży w znanych serwisach internetowych. Oszuści wystawiali do sprzedaży różne przedmioty, a po otrzymaniu zapłaty nie wywiązywali się z umowy kupna-sprzedaży, a kontakt z nimi urywał się.

    Jeżeli chcemy inwestować, najpierw zweryfikujmy, w jaki sposób można to zrobić bezpiecznie. Pamiętajmy, że:
    podczas żadnych transakcji finansowych nie należy ich zawierać, kierując się przypadkowymi reklamami w Internecie;
    listę instytucji finansowych zajmujących się funduszami inwestycyjnymi publikuje Komisja Nadzoru Finansowego;
    na stronie Komisji Nadzoru Finansowego należy sprawdzić, czy dana firma inwestycyjna nie znajduje się na liście ostrzeżeń,
    nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
    nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. za pomocą programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support;
    nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
    nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.
    Nie pozwólmy, aby kolejne osoby traciły dorobek życia. Bądźmy czujni - i ostrzegajmy innych!

    Postępowanie osoby pokrzywdzonej:
    Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa), ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".