• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3590
    • Dodano: 2025-05-26 / 13:15
    • Komentarzy: 0

    Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie: młodzi sportowcy rywalizują w Opolu

    Na stadionie im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu odbywa się kolejna edycja zawodów "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie". To już trzecia odsłona projektu, który z roku na rok zyskuje coraz większe znaczenie dla promocji sportu wśród najmłodszych.

    - Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" realizujemy od trzech lat. To rozszerzenie programu "Lekkoatletyka dla Każdego", który szkoli młodzież. To największy projekt sportowy w Polsce. Lekkoatletyka jest największą dyscypliną olimpijską - ponad 40 konkurencji, kobiecych i męskich. I co warto podkreślić - prawie połowa medali olimpijskich w historii sportu to medale zdobyte w lekkoatletyce - mówi Janusz Trzepizur, były skoczek wzwyż, medalista mistrzostw Europy i jeden z organizatorów zawodów.

    Zawody są skierowane do dzieci w wieku 12 lat i młodszych. Uczestnicy startują w dwuboju lub wieloboju lekkoatletycznym, obejmującym takie konkurencje jak biegi, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. - Każdy musi zaliczyć dwa wyniki, które liczą się do klasyfikacji. Najlepsi jadą we wrześniu na finał ogólnopolski do Białegostoku. W tym roku do finału pojedzie 40 dzieciaków z 16 reprezentacji wojewódzkich - mówił Trzepizur.

    Jak zaznaczał, zawody mają charakter otwarty - nie potrzeba licencji, a celem jest zachęcanie dzieci do uprawiania sportu. - Przychodzą piłkarze, koszykarze, dzieci ze szkół, ze wsi, z różnych środowisk. Bo lekkoatletyka to fundament, podstawa dla każdego sportowca. Biegać, skakać, rozgrzewać - tego najlepiej nauczyć się na stadionie. I warto z tego korzystać - dodał.

    W Opolu pojawili się także wybitni sportowcy, którzy wspierali młodych uczestników. Byli wśród nich m.in. Dawid Tomala - złoty medalista olimpijski w chodzie na 50 km z Tokio 2020, Lucyna Langer-Kałek - brązowa medalistka w biegu na 100 m przez płotki z Moskwy 1980, Urszula Kielan - srebrna medalistka w skoku wzwyż z Moskwy 1980, Zdzisław Hoffmann - rekordzista Polski i mistrz świata w trójskoku, Bartłomiej Bonk - srebrny medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Londynu 2012, oraz Jacek Bednarek - olimpijczyk z Seulu 1988, specjalizujący się w chodzie sportowym.

    - Dla dzieci to niezwykła szansa - zobaczyć na żywo mistrzów, posłuchać ich historii, a może kiedyś pójść w ich ślady - podkreślił Trzepizur.

    Zawody zostały zorganizowane przy wsparciu Ministerstwa Sportu, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, samorządu województwa, miasta Opole i lokalnych instytucji sportowych.

    Zobacz pełna galerię zdjęć: galerię zdjęć:

    Zdjęcie (1/42)

    (Fot. Daggy)

    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia