- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3590
- Dodano: 2025-05-26 / 13:15
- Komentarzy: 0
Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie: młodzi sportowcy rywalizują w Opolu
Na stadionie im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu odbywa się kolejna edycja zawodów "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie". To już trzecia odsłona projektu, który z roku na rok zyskuje coraz większe znaczenie dla promocji sportu wśród najmłodszych.
- Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" realizujemy od trzech lat. To rozszerzenie programu "Lekkoatletyka dla Każdego", który szkoli młodzież. To największy projekt sportowy w Polsce. Lekkoatletyka jest największą dyscypliną olimpijską - ponad 40 konkurencji, kobiecych i męskich. I co warto podkreślić - prawie połowa medali olimpijskich w historii sportu to medale zdobyte w lekkoatletyce - mówi Janusz Trzepizur, były skoczek wzwyż, medalista mistrzostw Europy i jeden z organizatorów zawodów.
Zawody są skierowane do dzieci w wieku 12 lat i młodszych. Uczestnicy startują w dwuboju lub wieloboju lekkoatletycznym, obejmującym takie konkurencje jak biegi, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. - Każdy musi zaliczyć dwa wyniki, które liczą się do klasyfikacji. Najlepsi jadą we wrześniu na finał ogólnopolski do Białegostoku. W tym roku do finału pojedzie 40 dzieciaków z 16 reprezentacji wojewódzkich - mówił Trzepizur.
Jak zaznaczał, zawody mają charakter otwarty - nie potrzeba licencji, a celem jest zachęcanie dzieci do uprawiania sportu. - Przychodzą piłkarze, koszykarze, dzieci ze szkół, ze wsi, z różnych środowisk. Bo lekkoatletyka to fundament, podstawa dla każdego sportowca. Biegać, skakać, rozgrzewać - tego najlepiej nauczyć się na stadionie. I warto z tego korzystać - dodał.
W Opolu pojawili się także wybitni sportowcy, którzy wspierali młodych uczestników. Byli wśród nich m.in. Dawid Tomala - złoty medalista olimpijski w chodzie na 50 km z Tokio 2020, Lucyna Langer-Kałek - brązowa medalistka w biegu na 100 m przez płotki z Moskwy 1980, Urszula Kielan - srebrna medalistka w skoku wzwyż z Moskwy 1980, Zdzisław Hoffmann - rekordzista Polski i mistrz świata w trójskoku, Bartłomiej Bonk - srebrny medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Londynu 2012, oraz Jacek Bednarek - olimpijczyk z Seulu 1988, specjalizujący się w chodzie sportowym.
- Dla dzieci to niezwykła szansa - zobaczyć na żywo mistrzów, posłuchać ich historii, a może kiedyś pójść w ich ślady - podkreślił Trzepizur.
Zawody zostały zorganizowane przy wsparciu Ministerstwa Sportu, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, samorządu województwa, miasta Opole i lokalnych instytucji sportowych.
Zobacz pełna galerię zdjęć: galerię zdjęć:
Zdjęcie (1/42)
(Fot. Daggy)
Następne
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.