W Opolu inicjatywa została podjęta przez Dorotę Piechowicz-Witoń, Pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Opola ds. Równego Traktowania, we współpracy z lokalnymi partnerami społecznymi i organizacjami obywatelskimi. Jak podkreślają organizatorzy, działania na rzecz równości są dziś szczególnie potrzebne - ponad połowa Europejczyków dostrzega powszechność zjawiska dyskryminacji, a 21% osób deklaruje, że doświadczyło jej osobiście w ostatnim roku.
W Opolu różnorodność to nie tylko hasło - to konkretne działania. W drugiej połowie maja zaplanowano szereg wydarzeń, które mają przybliżyć mieszkańcom perspektywy różnych grup społecznych oraz zachęcić do budowania otwartego i włączającego społeczeństwa obywatelskiego:
Kalendarz wydarzeń Europejskiego Miesiąca Różnorodności w Opolu:
17 maja, godz. 12:00
"Miasto przyjazne cudzoziemcom" - spacer z Antoniną Kalinichenko
Start: Pomnik "Bojownikom o polskość Śląska Opolskiego"
Spacer ukazuje codzienne wyzwania i doświadczenia obcokrajowców mieszkających w Opolu.
22 maja, godz. 17:00
"Być sobą w swoim mieście - jak żyje się osobom LGBT+ w Opolu"
Miejsce: Centrum Dialogu Obywatelskiego, ul. Damrota 1, sala 308
Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Tęczowe Opole, z udziałem Mai Kopeć, Macieja Kruszki i Sandry Mazur.
27 maja, godz. 10:00
Debata: "Słowa - również - kształtują rzeczywistość"
CDO, ul. Damrota 1, sala 106
Wśród panelistów:
- Marta Szewerda-Koszyk (Fundacja Dr Clown)
- dr hab. Anna Tabisz (Uniwersytet Opolski)
- Marcin Duda (MBP Opole)
Moderacja: Dorota Piechowicz-Witoń
27 maja, godz. 17:00
"Świat osób niewidomych w Niewidzialnej Przestrzeni"
ul. 1 Maja 9, lokal 81
Zwiedzanie przestrzeni wyłączonej z doznań wzrokowych - zapisy: ngo@um.opole.pl
31 maja, godz. 14:00
VII Marsz Równości w Opolu
Start: Plac Jana Pawła II
Organizator: Stowarzyszenie Tęczowe Opole
Kolorowy i pokojowy marsz ulicami miasta, manifestujący solidarność, równość i akceptację.
- Europejski Miesiąc Różnorodności to okazja, by nie tylko mówić o równości, ale ją praktykować. Chcemy, by Opole było miejscem, gdzie każdy - niezależnie od tego, kim jest - czuje się u siebie - podkreśla Dorota Piechowicz-Witoń.
PieseczekPutina: Napisał postów [53], status [rozkręca się]
Dla tęczowcyh tolerancja i wyrozumiałość ale od nich należy oczekiwac tego samego dla Większości.Mają być wyrozumiali dla osób starszych i nie paradować po mieście ! Dumny to może być Powstaniec Warszawski, z tego, że ryzykując swym zdrowiem i życiem walczył za Wolność dla Większościa nie jeden pedał z drugim za to, że sa odmienni w sferze doświadczania przyjemności.Ta ich nadmuchana duma czyli pride z siebie jest przy okazji pogardą dla wielu ciągle żyjących seniorów, którzy mają prawo być mocniej konserwatywni. Szanuje odmienności i mniejszości i rozumiem, że są ale nakopałbym do tych pedalskich dup tym, którzy nie szanują Większości i jeszcz próbują "edukować" o swoim "zboczeniu"Nie sa zboczeńcmi ale obrzydzją !! Szczególnie pedały. Najbliższa z moich dziewczyn jest lesbijka ii lbgt i akurat ona jest kochana ale to przez jej charakter i za to, że to dziewczyna.Ona nie chodzi na tęczowe spędy ale naprzykład chodzi w obronie zwierząt, które są męczone.Protestowała przeciw chowom klatkowym itp.