• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1064
    • Dodano: 2025-05-13 / 12:38
    • Komentarzy: 0

    Pożar samochodu przy ul. Katowickiej w Opolu

    Fot. Mateusz

    W poniedziałek wieczorem doszło do pożaru samochodu zaparkowanego na podwórku przy ul. Katowickiej w Opolu. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

    W poniedziałek, 12 maja o godzinie 20:05, służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze samochodu osobowego na jednym z podwórek przy ul. Katowickiej w Opolu. Na miejsce skierowano dwa zastępy straży pożarnej oraz patrol policji.

    Ostatecznie ogień został szybko opanowany, jednak pojazd uległ znacznym uszkodzeniom. spalona został komora silnika, deska rozdzielcza i podsufitka. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Pożar ograniczył się do strat materialnych.

    Przyczyny zapalenia się samochodu będą ustalane przez biegłych.

    Pożary samochodów nie należą do rzadkości. W Polsce dochodzi do nich nawet 9-10 tysięcy rocznie, z czego znaczna część to przypadki samozapłonu. Do zapalenia pojazdu może dojść zarówno podczas jazdy, jak i w momencie, gdy auto stoi zaparkowane - jak miało to miejsce 12 maja w Opolu przy ul. Katowickiej.
    Ogień pojawił się w komorze silnika. Choć przyczyna pożaru nie została jeszcze oficjalnie ustalona, jednym z możliwych scenariuszy jest samozapłon spowodowany usterką techniczną.

    Do najczęstszych przyczyn samozapłonów należą:

    wycieki paliwa lub oleju silnikowego, które mogą się zapalić w kontakcie z rozgrzanymi elementami układu wydechowego lub silnika,

    uszkodzenia instalacji elektrycznej, prowadzące do zwarć,

    niewłaściwy montaż elementów po naprawach - np. luźne przewody, brak osłon, nieprawidłowo podłączone akumulatory,

    przegrzanie silnika lub turbiny,

    błędy w instalacjach LPG (jeśli pojazd je posiada).

    Zdarzają się też pożary wynikające z wad fabrycznych lub nieskutecznych serwisów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to właśnie samochody z silnikami spalinowymi (benzynowymi i diesla) częściej ulegają pożarom niż pojazdy elektryczne. Potwierdzają to dane z Polski i z innych krajów.

    Według danych National Transportation Safety Board (NTSB) oraz Bureau of Transportation Statistics, na każde 100 000 sprzedanych pojazdów elektrycznych przypada około 25 pożarów, podczas gdy w przypadku samochodów benzynowych jest to około 1 500 pożarów, a hybrydowych nawet 3 475.

    Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w Polsce co roku dochodzi do ok. 9-10 tysięcy pożarów samochodów, z czego zdecydowana większość dotyczy właśnie pojazdów z napędem spalinowym. Powody są techniczne i praktyczne:

    Dlaczego auta spalinowe częściej się palą?

    Wysokie temperatury w silniku - jednostki spalinowe generują znaczne ilości ciepła, co w połączeniu z wyciekami paliwa czy oleju stwarza realne ryzyko zapłonu.

    Złożona instalacja paliwowa i olejowa - więcej potencjalnych punktów nieszczelności.

    Starzejące się przewody i uszczelki - szczególnie w starszych samochodach, które nadal dominują na polskich drogach.

    Częstsze modyfikacje i naprawy poza autoryzowanymi serwisami - co zwiększa ryzyko błędów montażowych.

    A samochody elektryczne?

    Chociaż pożary akumulatorów litowo-jonowych są trudne do ugaszenia i wzbudzają medialne zainteresowanie, to jednak samozapłony w autach elektrycznych są rzadsze.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".