- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 2379
- Dodano: 2025-04-17 / 20:30
- Komentarzy: 8
Zakaz fotografowania obiektów wojskowych, szpitali czy lini kolejowych. Sprawdź nowe przepisy
Od czwartku (17 kwietnia), zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz jakiejkolwiek formy utrwalania wizerunku obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej - bez uprzedniego uzyskania stosownego zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa państwa i przeciwdziałanie działalności obcych służb wywiadowczych.
Rozporządzenie MON precyzuje, że zakaz obowiązuje nie tylko w przypadku wojska, ale również obejmuje szereg innych obiektów o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa - m.in. lotniska, dworce, linie kolejowe, sieci energetyczne, szpitale czy zakłady przemysłowe. Kluczowe jest to, że obiekty objęte zakazem będą odpowiednio oznaczone.
Znaki zakazu fotografowania mają postać białych kwadratowych tablic z napisem "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA" oraz grafikami przedstawiającymi przekreślone urządzenia rejestrujące obraz - aparat, kamerę i telefon. Znajdują się na nich również tłumaczenia zakazu w czterech językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim. Tablice będą rozmieszczone co 300 metrów, w widocznych miejscach.
Osoby chcące sfotografować objęte zakazem obiekty, muszą złożyć stosowny wniosek - w formie papierowej lub elektronicznej, podpisanej podpisem kwalifikowanym, osobistym lub zaufanym. Szczegółów co do właściwego organu rozpatrującego takie wnioski MON nie podał. Można się jednak spodziewać, że będą to odpowiednie instytucje zarządzające danym obiektem.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o obronie Ojczyzny, za złamanie zakazu grozi kara grzywny, a w poważniejszych przypadkach - kara aresztu. To daje organom porządkowym i wojskowym realne narzędzie do interwencji i ścigania osób naruszających przepisy.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Wiesław Kukuła, zaznaczył, że zmieniająca się sytuacja bezpieczeństwa oraz rosnące zagrożenie ze strony obcych służb, szczególnie rosyjskich i białoruskich, wymusiły wprowadzenie przepisów. U zatrzymywanych osób często znajdowano zdjęcia strategicznych obiektów, które mogły służyć celom wywiadowczym.
- To narzędzie skierowane przeciwko obcym służbom i wspierające stworzenie kultury odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo - zaznaczył gen. Kukuła.
Profesor Grzegorz Ciechanowski z Uniwersytetu Szczecińskiego wskazuje, że w dobie ataków hybrydowych takie rozwiązania są nie tylko zasadne, ale wręcz konieczne. Jak zauważył, nawet z pozornie niewinnych zdjęć możliwe jest wydobycie cennych informacji dzięki nowoczesnym narzędziom analitycznym.
- Musimy nauczyć się nowej ostrożności. Widząc tablicę z zakazem, po prostu nie róbmy zdjęć - podkreślił ekspert.
Wprowadzenie zakazu fotografowania to krok, który wpisuje się w szerszy trend wzmacniania ochrony państwa przed nowoczesnymi formami zagrożeń. Choć dla turystów czy pasjonatów fotografii może być to utrudnienie, nadrzędnym celem pozostaje bezpieczeństwo - zarówno infrastruktury, jak i obywateli. Dla każdego z nas to także przypomnienie, że bezpieczeństwo narodowe to odpowiedzialność wspólna.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
luxusowy: Napisał postów [22595], status [VIP]
Audyt obywatelski będzie bezrobotny ????