- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2815
- Dodano: 2025-03-15 / 18:00
- Komentarzy: 15
6 tys. zł za 27 dni. Co Polacy sądzą na temat dobrowolnych szkoleń?
Premier Donald Tusk zapowiedział program dobrowolnych szkoleń wojskowych, który ma objąć każdego dorosłego Polaka. MON zapewnia, że kursy będą dostępne dla wszystkich chętnych, a uczestnicy otrzymają wynagrodzenie. Zapisy będą możliwe przez internet za pomocą profilu zaufanego.
Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że program może ruszyć jeszcze w tym roku. Kursy będą dostępne w trzech wariantach: jednodniowym, trzydniowym i miesięcznym, a ich organizacją zajmą się wybrane jednostki wojskowe. Obecnie można już zapisywać się na miesięczne szkolenie w dotychczasowej formule, składając wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego.
Premier Donald Tusk podkreślił, że celem programu jest zwiększenie liczby osób z podstawowym przeszkoleniem wojskowym. - "Zasadnicze" szkolenia będą miesięczne. Już dziś uczestnicy takiego kursu otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6000 złotych, a na koniec składają przysięgę wojskową - powiedział Tusk. Dodał, że rząd zamierza zwiększyć liczbę osób przeszkolonych do 100 tysięcy rocznie.
Program skierowany jest do wszystkich osób między 18. a 60. rokiem życia. Chociaż pierwotnie premier mówił o obowiązku dla mężczyzn, rząd zapewnia, że szkolenia będą otwarte także dla kobiet. - Dla każdego chętnego i każdej chętnej, kto jest sprawny i zdolny do przeszkolenia, drzwi będą otwarte - podkreślił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szkolenia mają rozpocząć się najpóźniej w 2026 roku, a ich skala będzie stopniowo rosnąć. W ramach zachęt rząd rozważa dodatkowe ulgi i benefity dla uczestników, takie jak dodatkowe dni wolne w pracy czy możliwość zdobycia uprawnień, np. prawa jazdy na pojazdy ciężarowe.
Premier Tusk zaznaczył, że program ma charakter dobrowolny i nie oznacza przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. - Nie przywracamy poboru, ale chcemy, by jak najwięcej osób miało podstawowe umiejętności wojskowe - powiedział szef rządu.
56,1 proc. Polaków popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe wszystkich dorosłych mężczyzn - wynika z sondażu SW Research dla Onetu. Przeciwnego zdania jest 26,2 proc. badanych, a 17,7 proc. nie ma opinii na ten temat.
Jak wynika z najnowszego badania SW Research, większość Polaków popiera taki pomysł. 56,1 proc. respondentów odpowiedziało "tak" na pytanie o obowiązkowy kurs wojskowy, podczas gdy 26,2 proc. jest temu przeciwnych.
Chociaż ponad połowa badanych opowiada się za obowiązkowym szkoleniem, to jedynie 39,8 proc. zadeklarowało gotowość do osobistego udziału w takim kursie. Może to oznaczać, że poparcie dla przeszkolenia wynika raczej z ogólnych przekonań o jego przydatności niż z chęci własnego uczestnictwa.
Debata na temat obowiązkowego przeszkolenia wojskowego trwa od dłuższego czasu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5783], status [VIP]
Donald ,czy synuś się zapisał,czy szkoli się za Uralem ???