Podczas obchodów złożono kwiaty i uczczono pamięć ofiar. Podkreślano znaczenie historycznej świadomości oraz konieczność pielęgnowania pamięci o tragicznych losach jeńców.
Historia obozu w Lamsdorf
Teren Łambinowic (dawniej Lamsdorf) związany jest z obozami jenieckimi od XIX wieku. Pierwszy obóz powstał tu w czasie wojny prusko-francuskiej (1870-1871). Podczas I wojny światowej Niemcy przetrzymywali w nim około 90 tysięcy żołnierzy armii ententy.
W czasie II wojny światowej Stalag 344 Lamsdorf stał się jednym z największych kompleksów jenieckich Wehrmachtu, przez który przeszło około 300 tysięcy żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej. Najwięcej było jeńców radzieckich, polskich i brytyjskich. Warunki w obozie były niezwykle trudne, a tysiące więźniów straciło tu życie.
Po wojnie, w latach 1945-1946, na terenie dawnego obozu działał obóz przesiedleńczy dla ludności niemieckiej.
Dziś pozostałości obozu oraz trzy cmentarze wojenne tworzą **Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach**, które przypomina o tragicznych losach tysięcy jeńców.
lisukup: Napisał postów [46], status [rozkręca się]
Jak to ładnie brzmi "obóz przesiedleńczy po wojnie". Niestety nie było tak kolorowo - proszę poczytać ile ludzi "lokalnych" straciło tam życie już po wojnie.