• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 191
    • Dodano: 2025-05-08 / 13:44
    • Komentarzy: 0

    W Opolu uczczono 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej

    Fot. UW

    8 maja 2025 roku w Opolu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Wydarzenie miało miejsce przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście.

    Obchody miały charakter refleksyjny, przypominając o skomplikowanej sytuacji Polski po zakończeniu wojny. Choć Niemcy zostały pokonane, Polska znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego, co oznaczało kontynuację walki o pełną suwerenność.

    Obchody w Opolu wpisują się w ogólnopolskie upamiętnienie zakończenia II wojny światowej, które od 2015 roku obchodzone jest 8 maja jako Narodowy Dzień Zwycięstwa. Data ta została przyjęta w celu odcięcia się od komunistycznej narracji historycznej i przywrócenia zgodności z datą uznawaną przez aliantów zachodnich.
    Uroczystości w Opolu stanowiły okazję do oddania hołdu wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski, oraz do refleksji nad znaczeniem historii w kształtowaniu współczesnej tożsamości narodowej.II wojna światowa zakończyła się 8 maja 1945 roku kapitulacją III Rzeszy, co formalnie zakończyło działania wojenne w Europie.

    Dokument bezwarunkowej kapitulacji Niemiec został podpisany 7 maja w Reims, a dzień później - zgodnie z ustaleniami aliantów - weszła w życie cisza wojenna na froncie europejskim. 8 maja uznawany jest za dzień zwycięstwa aliantów nad nazistowskimi Niemcami. W Polsce i wielu krajach zachodnich jest to data symboliczna, oznaczająca koniec najbardziej krwawego konfliktu w historii ludzkości.

    Z perspektywy Polski zakończenie wojny nie oznaczało jednak pełnej wolności - kraj znalazł się w sowieckiej strefie wpływów, co zapoczątkowało okres zależności od ZSRR i komunistycznych rządów narzuconych przez Moskwę. Wielu uczestników podziemia niepodległościowego kontynuowało walkę w powojennej Polsce, już nie z okupantem niemieckim, ale z nowym systemem politycznym.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia