Oficjalna część obchodów w Opolu rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i podniesienia flagi na maszt. Następnie odbyły się wystąpienia okolicznościowe oraz Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Przed pomnikiem złożono kwiaty, a uroczystość zakończyła się odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 1951 roku. Tego dnia w więzieniu mokotowskim w Warszawie komuniści zamordowali członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - prezesa ppłk. Łukasza Cieplińskiego oraz jego najbliższych współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.
Aresztowani między listopadem 1947 a lutym 1948 roku, zostali poddani brutalnym przesłuchaniom i torturom. Przez lata więzienia przechodzili wyjątkowo ciężkie śledztwo, w trakcie którego zmuszano ich do składania zeznań obciążających współpracowników. 1 marca 1951 roku wszyscy zostali rozstrzelani strzałem w tył głowy, a ich ciała pochowano w nieznanym miejscu, aby uniemożliwić rodzinom i społeczeństwu upamiętnienie ich ofiary.