W powiecie prudnickim zalewane są drogi w gminie Biała, a w Głogówku rzeki Osobłoga i Stradunia wystąpiły z koryt, powodując zalania pól, posesji oraz infrastruktury. W gminie Lubrza występują podtopienia, a miejscowość Skrzypiec została całkowicie odcięta od ruchu.
W powiecie opolskim powiatowy zespół zarządzania kryzysowego podjął działania prewencyjne w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece Ścinawa Niemodlińska oraz zwiększeniem zrzutów wody ze zbiorników Otmuchów i Nysa.
W powiecie brzeskim trwa zabezpieczanie terenów, m.in. w Skorogoszczy, gdzie układane są worki z piaskiem w celu ochrony stadniny koni, a w Małujowicach doszło do zerwania linii energetycznej. W Grodkowie zabezpieczono przed zalaniem posesje, a w miejscowości Tarnów Grodkowski układane są worki wzdłuż drogi.
W powiecie nyskim w Głuchołazach przygotowano autobusy do ewakuacji, a w miejscowości Dziewiętlice zalano większość budynków mieszkalnych, z których ewakuowano dwie osoby. Premier Donald Tusk odbył w Nysie odprawę z lokalnymi służbami w związku z zagrożeniem powodziowym.
W powiecie głubczyckim w miejscowości Chomiąża ewakuowano 31 osób, a w Dzierzysławicach sześć osób uwięzionych w samochodzie.
W Opolu odnotowano sześć interwencji dotyczących podtopień budynków oraz wiatrołomów.
Utrudnienia występują także na trasach kolejowych. Na linii nr 137 (szlak Prudnik - Nowy Świętów) oraz nr 297 (Głuchołazy - Nowy Świętów) ruch pociągów został wstrzymany z powodu zalania torów, a wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
Na godz. 20:00 około 3400 klientów w województwie było pozbawionych energii elektrycznej z powodu awarii na 92 stacjach.
Przedstawiamy fotorelację z powiatów prudnickiego, nyskiego i opolskiego. Cześć zdjęć jest relacją czytelników. Dziękujemy za przesłanie.