• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 1278
  • Dodano: 2024-05-25 / 13:08
  • Komentarzy: 0

  Nowe murale i chronione pszczoły w naszym regionie

  (Fot. UMWO)

  Zarząd województwa rozstrzygnął konkursy "Opolska wieś przyszłości - wieś malowana" i "Opolska pszczoła miodna". Umowy w ramach konkursu zostały już oficjalnie przekazane beneficjentom.

  "Opolska wieś przyszłości - wieś malowana" to konkurs, dzięki któremu w wielu miejscowościach powstają murale, związane z historią i dziedzictwem wsi.

  W konkursie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przyznał 14 dotacji na kwotę 200 tysięcy złotych. Nowe murale powstaną zarówno na budynkach świetlic wiejskich, szkołach, remizach OSP czy przystankach oraz w ich wnętrzach.

  Będą one przyczyniać się do promowania i budowania tematu przewodniego wsi, angażowania społeczności wiejskiej do współpracy w obranych tematycznych kierunkach:
  - przyrodniczym,
  - kulinarnym,
  - kulturowym,
  - historycznym.

  Konkurs ma także wpływać na ożywienie i wzmocnienie więzi społecznych poprzez wkład pracy na rzecz poprawy estetyki swojej miejscowości oraz upiększanych obiektów.

  Jednym z benificjentów jest Stowarzyszenie Wsi Biedrzychowice, które już planuje przyszłe działania. Ekipa społeczników z Biedrzychowic zamierza w ramach swojego projektu kontynuować Szlak murali "Przez przeszłość do przyszłości".

  Zarząd województwa stawia też na ochronę pszczół. W ramach konkursu "Opolska pszczoła miodna" przyznano 9 dotacji na kwotę 200 000 zł. Stowarzyszenia, lokalne grupy działania, związki czy fundacje, działające m.in. w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego zrealizują projekty, służące ochronie pszczół i upowszechnianiu jej roli w środowisku naturalnym.

  To m.in. w poniższym zakresie wspieranie zakupu pokarmów z probiotykami, nasadzenia roślin miododajnych oraz różnorodne spotkania edukacyjne, warsztaty i działania informacyjne, które przyczynią się do wzrostu świadomości mieszkańców województwa opolskiego w tym zakresie.

  Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy po raz trzeci otrzymał dotacje w takim konkursie. Tym razem zorganizują wyjazd studyjny dla pszczelarzy na 40 Ogólnopolskie Dni Pszczelarza. - Chcemy, żeby nasi pszczelarze poznawali to, co w pszczelarstwie jest nowego, co się zmienia. Ale planujemy też zakup roślin miododajnych - zobaczymy na tym wyjeździe, czy i w tym zakresie jest coś nowego - mówi prezes Stowarzyszenia Jerzy Duda.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".