• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 7244
  • Dodano: 2024-05-20 / 17:30
  • Komentarzy: 5

  Szpital Wojewódzki w Opolu bez chirurgii. Zespół lekarzy w jednym momencie rzucił pracę

  Fot.szpital.opole.pl/

  W zeszły piątek odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku ze zwolnieniem się w jednym momencie całej kadry lekarskiej z oddziału chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Przyczyny zwolnienia nie są znane.

  Poprzedni tydzień skończył się tragicznie dla władz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, ale przede wszystkim dla pacjentów oddziału chirurgii. Z powodu odejścia z pracy całej kadry lekarskiej pacjenci musieli zostać rozlokowani na placówki po całym województwie. Oczywiście w pierwszej kolejności pierwsze osoby przeniesiono do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

  Dziś w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu odbyło się spotkanie władz regionu z zarządem szpitala w celu podjęcia jak najszybszych działań, aby przywrócić oddział chirurgii do normalnego funkcjonowania.

  - Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami innych szpitali, w których są oddziały chirurgiczne. Na terenie naszego województwa jest czternaście oddziałów chirurgii ogólnej. Obłożenie pacjentów wynosi 67%, także staramy się sobie pomóc w tej trudnej sytuacji. Pani prezes już kompletuje nowy zespół chirurgów. Od przyszłego tygodnia najprawdopodobniej ruszą przyjęcia planowe z nową kadrą lekarską. - komentuje uspokajając opolan, wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura.

  Jak na razie w działaniach dotyczących chirurgii ogólnej Szpital Wojewódzki w Opolu ma wsparcie od innych placówek medycznych znajdujących się na terenie miasta.

  Niestety przyczyna zwolnienia się całej kadry lekarskiej nie są nam znane. Lekarze nie chcą się wypowiadać w związku z powyższym. Oficjalne stanowisko Szpitala Wojewódzkiego w tej sprawie jest takie, że lekarze mieliby nie wyrażać zgody na system dyżurów, jaki obowiązywał na terenie placówki. Był to system jeden lekarz na oddziale, a drugi dyżurujący pod telefonem. Co przełożyło się na zniechęcenie lekarzy do takiego systemu, który ewidentnie mógł być zbyt ciężki na jednego lekarza dyżurującego całemu oddziałowi.

  - Z przykrością informujemy o konieczności czasowego zawieszenia pracy Oddziału Chirurgii Ogólnej naszego Szpitala. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy dotychczasowi Pacjenci Oddziału Chirurgii Ogólnej bezpiecznie zakończyli leczenie lub zapewniliśmy im kontynuację leczenia w innych placówkach. Zawsze działamy zgodnie z zasadą, że Pacjent i jego bezpieczeństwo są najważniejsze - mówiła Renata Ruman-Dzido.

  Prosimy, aby Pacjenci posiadający skierowanie do szpitalnego leczenia chirurgicznego korzystali z usług innych szpitali w Opolu: MSWiA, USK, Szpitala Wojskowego, a także w innych szpitalach województwa.

  Powodem czasowego zawieszenia pracy OChO jest rozwiązanie umów w trybie natychmiastowym przez lekarzy oddziału - nastąpiło to 16 maja po południu. Bezpośrednią przyczyną rozwiązania umów był brak zgody lekarzy chirurgów na pracę w systemie: 1 lekarz dyżurujący oraz 1 lekarz pozostający do dyspozycji pod telefonem. Taki system pracy jest niezbędny do zapewnienia ciągłości opieki na pacjentem, i jest też stosowany w innych szpitalach regionu oraz w jednym z oddziałów naszego Szpitala.

  - Znane są Państwu braki kadrowe w zawodzie lekarzy, szczególnie specjalistów w szpitalach. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi brakami jest dobrowolna zgoda lekarzy na tzw. klauzulę OPT OUT, a więc pracę w czasie ponad ustawową normę 7 godz. 35 minut dziennie. Niestety, w tym przypadku też nie ma zgody lekarzy chirurgów na klauzulę OPT OUT.- wyjaśniała prezes Szpitala.

  Przekazała też mediom komunikat, w którym czytamy: "Obecnie skupieni jesteśmy na wdrażaniu rozwiązań, które sprostają nowej sytuacji. I tak: nie dopuścimy do tego, aby pozostały personel medyczny Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, w tym: pielęgniarki, pielęgniarze oraz opiekunowie medyczni -pozostali bez pracy. Ich profesjonalizm zostanie wykorzystany w pracy z pacjentem w innych oddziałach : chirurgii urazowo-ortopedycznej, SOR-rze , internie. Część łóżek wraz personelem zostanie przeznaczona dla Oddziału Hematologii i Onkologii Hematologicznej, który jako jedyny w województwie musi zapewnić leczenie szpitalne dla rosnącej liczby chorych na nowotwory krwi.

  Ponadto nie dopuścimy do przestojów na Bloku Operacyjnym- zostanie wykorzystany dla potrzeb pacjentów onkologicznych przez Opolskie Centrum Onkologii.

  Nie ukrywamy, że sytuacja jest nagła i jest dla nas zaskoczeniem. Dlatego obecnie skupiamy się na szybkim przeorganizowaniu pracy Szpitala, tak aby Pacjent w minimalnym stopniu odczuł konsekwencje sytuacji".
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-05-21 09:01:22 [188.211.160.*] id:1673289  
  Bartek1939: Napisał postów [169], status [wyjadacz] Reputacja
  ?przyczyna nie jest znana. Jak nie jest znana, jak od tysiecy lat wiadomo, jak kieszen nie gra, to robota nie idzie

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2024-05-24 17:54:30 [46.171.140.*] id:1673430  
  betron: Napisał postów [33], status [rozkręca się] Reputacja
  pięknie podmieniono kopię z NTO na kopię ze strony szpitala. Brawo! Moderacja na pełnej na portaliku, niewygodne komenarzze są kasowane :XDXDXD
  2024-05-21 06:15:29 [176.106.34.*] id:1673285  
  freeman: Napisał postów [976], status [stały bywalec] Reputacja
  Cala kadra lekarzy chirurgii szpitala wojewódzkiego to dwie osoby? No wysoki poziom swiadczen NFZ gołym okiem wychodzi za te wysokie składki zdrowotne

  Nick:
  Treść:
  2024-05-21 05:14:30 [5.173.111.*] id:1673282  
  BETT: Napisał postów [89], status [rozkręcił się] Reputacja
  Ha Ha Ha , przecież prezes sama stwierdziła , że przyszłość chirurgii to roboty !!! Z drugiej strony co to za prezes który nie wie nic o personelu ? Proponuję dla tej pani inne stanowisko - np. kontrola parkujących.

  Nick:
  Treść: