- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 7712
- Dodano: 2024-05-20 / 17:30
- Komentarzy: 5
Szpital Wojewódzki w Opolu bez chirurgii. Zespół lekarzy w jednym momencie rzucił pracę
W zeszły piątek odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku ze zwolnieniem się w jednym momencie całej kadry lekarskiej z oddziału chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Przyczyny zwolnienia nie są znane.
Poprzedni tydzień skończył się tragicznie dla władz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, ale przede wszystkim dla pacjentów oddziału chirurgii. Z powodu odejścia z pracy całej kadry lekarskiej pacjenci musieli zostać rozlokowani na placówki po całym województwie. Oczywiście w pierwszej kolejności pierwsze osoby przeniesiono do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Dziś w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu odbyło się spotkanie władz regionu z zarządem szpitala w celu podjęcia jak najszybszych działań, aby przywrócić oddział chirurgii do normalnego funkcjonowania.
- Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami innych szpitali, w których są oddziały chirurgiczne. Na terenie naszego województwa jest czternaście oddziałów chirurgii ogólnej. Obłożenie pacjentów wynosi 67%, także staramy się sobie pomóc w tej trudnej sytuacji. Pani prezes już kompletuje nowy zespół chirurgów. Od przyszłego tygodnia najprawdopodobniej ruszą przyjęcia planowe z nową kadrą lekarską. - komentuje uspokajając opolan, wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura.
Jak na razie w działaniach dotyczących chirurgii ogólnej Szpital Wojewódzki w Opolu ma wsparcie od innych placówek medycznych znajdujących się na terenie miasta.
Niestety przyczyna zwolnienia się całej kadry lekarskiej nie są nam znane. Lekarze nie chcą się wypowiadać w związku z powyższym. Oficjalne stanowisko Szpitala Wojewódzkiego w tej sprawie jest takie, że lekarze mieliby nie wyrażać zgody na system dyżurów, jaki obowiązywał na terenie placówki. Był to system jeden lekarz na oddziale, a drugi dyżurujący pod telefonem. Co przełożyło się na zniechęcenie lekarzy do takiego systemu, który ewidentnie mógł być zbyt ciężki na jednego lekarza dyżurującego całemu oddziałowi.
- Z przykrością informujemy o konieczności czasowego zawieszenia pracy Oddziału Chirurgii Ogólnej naszego Szpitala. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy dotychczasowi Pacjenci Oddziału Chirurgii Ogólnej bezpiecznie zakończyli leczenie lub zapewniliśmy im kontynuację leczenia w innych placówkach. Zawsze działamy zgodnie z zasadą, że Pacjent i jego bezpieczeństwo są najważniejsze - mówiła Renata Ruman-Dzido.
Prosimy, aby Pacjenci posiadający skierowanie do szpitalnego leczenia chirurgicznego korzystali z usług innych szpitali w Opolu: MSWiA, USK, Szpitala Wojskowego, a także w innych szpitalach województwa.
Powodem czasowego zawieszenia pracy OChO jest rozwiązanie umów w trybie natychmiastowym przez lekarzy oddziału - nastąpiło to 16 maja po południu. Bezpośrednią przyczyną rozwiązania umów był brak zgody lekarzy chirurgów na pracę w systemie: 1 lekarz dyżurujący oraz 1 lekarz pozostający do dyspozycji pod telefonem. Taki system pracy jest niezbędny do zapewnienia ciągłości opieki na pacjentem, i jest też stosowany w innych szpitalach regionu oraz w jednym z oddziałów naszego Szpitala.
- Znane są Państwu braki kadrowe w zawodzie lekarzy, szczególnie specjalistów w szpitalach. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi brakami jest dobrowolna zgoda lekarzy na tzw. klauzulę OPT OUT, a więc pracę w czasie ponad ustawową normę 7 godz. 35 minut dziennie. Niestety, w tym przypadku też nie ma zgody lekarzy chirurgów na klauzulę OPT OUT.- wyjaśniała prezes Szpitala.
Przekazała też mediom komunikat, w którym czytamy: "Obecnie skupieni jesteśmy na wdrażaniu rozwiązań, które sprostają nowej sytuacji. I tak: nie dopuścimy do tego, aby pozostały personel medyczny Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, w tym: pielęgniarki, pielęgniarze oraz opiekunowie medyczni -pozostali bez pracy. Ich profesjonalizm zostanie wykorzystany w pracy z pacjentem w innych oddziałach : chirurgii urazowo-ortopedycznej, SOR-rze , internie. Część łóżek wraz personelem zostanie przeznaczona dla Oddziału Hematologii i Onkologii Hematologicznej, który jako jedyny w województwie musi zapewnić leczenie szpitalne dla rosnącej liczby chorych na nowotwory krwi.
Ponadto nie dopuścimy do przestojów na Bloku Operacyjnym- zostanie wykorzystany dla potrzeb pacjentów onkologicznych przez Opolskie Centrum Onkologii.
Nie ukrywamy, że sytuacja jest nagła i jest dla nas zaskoczeniem. Dlatego obecnie skupiamy się na szybkim przeorganizowaniu pracy Szpitala, tak aby Pacjent w minimalnym stopniu odczuł konsekwencje sytuacji".
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Bartek1939: Napisał postów [200], status [starszy wyjadacz]
?przyczyna nie jest znana. Jak nie jest znana, jak od tysiecy lat wiadomo, jak kieszen nie gra, to robota nie idzie