Od samego rana w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym gromadziły się tłumy uczniów z opolskich szkół. Wszyscy przyjechali w jednym celu - zagłębić się w tematyce higieny cyfrowej.
W tym roku wydarzenie odbyło się pod bardzo aktualnym hasłem "Kariera a cyfrowy świat". Wszyscy wiemy, że nowe technologie są stałym elementem naszego życia i stanowią istotne narzędzia codziennego.
Stąd pomysł Wojewódzkiego Urzędu Pracy, aby tegoroczną edycję Opolskiego Tygodnia Kariery oraz finałowe wydarzenie poświęcić temu właśnie zagadnieniu. Organizatorzy w ten sposób chcieli zachęcić wszystkich do spojrzenia na rozwój własnej kariery zawodowej, przez pryzmat obecności - w szeroko pojętej - przestrzeni wirtualnej, zwrócić uwagę na konsekwencje naszych "sieciowych" aktywności. Wykłady i spotkania poprowadzili profesjonaliści, praktycy, którzy od wielu lat zgłębiają tę tematykę i chętnie dzielą się swą wiedzą.
- Chcemy pokazać jak cyfrowy świat może nam pomóc w rozwoju kariery zawodowej, ale korzystając z niego w odpowiedni sposób. Chcemy uświadomić i zapoznać naszą młodzież z higieną cyfrową - mówi Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Podczas wydarzenia w CWK prelegenci poruszali wiele istotnych ważnych wątków. Od hejtu w internecie i sposobach walki z nim po odpowiedzialne korzystanie z dostępnych na co dzień narzędzi cyfrowych.
- Mówimy o smartfonach, czyli inteligentnych telefonach. Mówimy o smarcity, czyli inteligentnych miastach. Mówimy o smart domach, czyli inteligentnych domach. Ale powinniśmy się zastanowić gdzie w tym wszystkim jest nasza inteligencja. Jak my korzystamy z dobrodziejstwa i narzędzi jakie mamy do dyspozycji. Nasze dzieci same się tego nie nauczą, dlatego tak ważne jest to, aby zarówno rodzice, jak i ich dzieci wiedziały o tym jak bezpiecznie i inteligentnie korzystać z nowości technologicznych, jakie mamy dostępne - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
Wśród opolskiej młodzieży jest mnóstwo świadomych nastolatków, którzy zdają sobie sprawę z zagrożenia, lecz nie ukrywają, że czasami lepiej i wygodniej porozmawiać przez telefon. Zwłaszcza, gdy ilość nauki nie pozwala na swobodne wyjście z domu po szkole.
- Nie musiałabym mieć telefonu z social mediami, grami itd. Jednak nie wyobrażam sobie nie mieć telefonu, gdzie po prostu mogłabym dzwonić i pisać, aby mieć kontakt z rodziną, przyjaciółmi. Nie musi być zlepką gadżetów i bajerów, ale kontakt z bliskimi jest ważny. Chociażby ze względu na różne sytuacje życiowe - mówi jedna z uczennic LO nr 6 w Opolu.
Elementem zwieńczającym całość wydarzenia był wykład Agnieszki Hyży, polskiej dziennikarki telewizyjnej.
Gwiazda wydarzenia mówiła o sukcesach, o porażkach i o tym jak sobie z nimi radzić. Również poruszono temat relacji z ludźmi, które w dobie internetu są niezwykle ważne.