• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 874
    • Dodano: 2024-04-01 / 10:00
    • Komentarzy: 0

    Zobacz Wielkanocne tradycje Europy

    (Fot. Pixabay)Semana Santa

    Wielkanoc to czas głęboko zakorzeniony w tradycjach religijnych i ludowych na całym świecie. Choć w Polsce wielkanocne świętowanie kojarzy się przede wszystkim z koszyczkami święconki, malowaniem jaj oraz śmigusem-dyngusem, inne kraje mają równie barwne i różnorodne sposoby obchodzenia tych dni.

    Hiszpania: Procesje i Pasja


    W Hiszpanii Wielkanoc, zwana Semana Santa, jest obchodzona z ogromnym rozmachem. Szczególnie znane są uroczyste procesje religijne, które przechodzą przez miasta i wioski. Uczestnicy, zwani "nazarenos", zakładają charakterystyczne szaty i kapelusze z długimi szpicami. Procesje te są pełne religijnego nabożeństwa i często przedstawiają sceny z Pasji Chrystusa. Wiele z tych wydarzeń transmitowanych jest na żywo w telewizji, gromadząc przed ekranami miliony Hiszpanów.

    Norwegia: 'Påskekrim'


    W Norwegii, Wielkanoc (Påske) ma nieco lżejszy ton, przynajmniej w jednym aspekcie - tradycji czytania kryminałów, znanej jako "Påskekrim". W okresie wielkanocnym Norwegowie chętnie sięgają po książki i opowiadania kryminalne. Ta niecodzienna tradycja rozpoczęła się od kampanii reklamowej nowej książki w 1923 roku, która została błędnie uznana za wiadomość prasową. Od tego czasu czytanie thrillerów stało się nieodłącznym elementem norweskich świąt wielkanocnych.

    Grecja: "Potupa"

    W Grecji Wielkanoc (Pascha) jest najważniejszym i najbardziej uroczystym świętem w roku liturgicznym. Jednym z najbardziej spektakularnych zwyczajów jest "potupa" - tradycyjne rozbijanie garnków i innych naczyń ceramicznych w Wielki Piątek lub Wielką Sobotę. Mieszkańcy wyrzucają je z balkonów na ulice, symbolizując odrzucenie starego i przyjęcie nowego - życia i nadziei, które niesie ze sobą Zmartwychwstanie.

    Włochy: "Scoppio del Carro"

    We Włoszech Wielkanoc, zwana Pasqua, łączy głębokie tradycje religijne z lokalnymi festiwalami i zwyczajami. Jednym z najbardziej widowiskowych jest "Scoppio del Carro" (Wybuch wozu), odbywający się we Florencji. Historyczny wóz, wypełniony fajerwerkami, jest ciągnięty przez białe woły do placu przed katedrą Santa Maria del Fiore, gdzie po zapaleniu knotu od specjalnie przygotowanej rakiety wóz wybucha w spektakularnym pokazie, zapewniając dobrobyt i szczęście mieszkańcom miasta w nadchodzącym roku.

    Szwecja: "Påskkärringar"

    Szwecja przyjmuje bardziej ludowy obrót podczas Wielkanocy, przypominając amerykańskie Halloween. Dzieci przebierają się za "påskkärringar" (wielkanocne czarownice), malują twarze i odwiedzają domy sąsiadów, oferując rysunki w zamian za słodycze. Ten zwyczaj ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach, że czarownice latały na miotłach do Blåkulla (miejsca sabatu czarownic) w Wielki Czwartek.

    Francja: "Cloche Volant"

    We Francji, w Wielki Piątek, dzwony kościelne w milczeniu opuszczają swoje wieże, "odlatując" do Rzymu. Ten zwyczaj "Cloche Volant" (latające dzwony) ma swoje korzenie w wierzeniach, że dzwony odlatują, aby zostać pobłogosławionymi przez Papieża, a następnie wracają w Niedzielę Wielkanocną, niosąc ze sobą radość i czekoladowe jajka, które rozsiewają po ogrodach, aby dzieci mogły je znaleźć.

    Węgry: "Locsolkodás"

    Węgry zachowują jedną z najbardziej niezwykłych wielkanocnych tradycji w Europie, zwaną "locsolkodás", podobną do polskiego śmigusa-dyngusa. Mężczyźni polewają wodą kobiety, które w zamian dają im jajka malowane na czerwono lub małe prezenty. Ten zwyczaj ma korzenie pogańskie i jest uważany za symbol oczyszczenia, zdrowia i płodności.

    Hiszpania: "Danza de la Muerte"

    W Verges, małym miasteczku w Katalonii, Hiszpania, odbywa się "Danza de la Muerte" (Taniec Śmierci), w Wielki Czwartek wieczorem. Uczestnicy, ubrani w kostiumy przypominające szkielety, przemierzają ulice, tańcząc i uderzając w bębny do rytmu marsza. Jest to przypomnienie o kruchości życia i przemijaniu, co dodaje głębi duchowych przemyśleń związanych z Wielkanocą.

    Tradycje te pokazują, jak różnorodne i barwne mogą być obchody Wielkanocy w Europie, odzwierciedlając bogactwo kulturowe kontynentu. Każdy kraj, choć świętuje to samo wydarzenie, robi to w swoim unikalnym stylu, co czyni europejską Wielkanoc fascynującą podróżą przez tradycje i zwyczaje.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".