• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1672
  • Dodano: 2024-02-28 / 18:27
  • Komentarzy: 1

  Coraz bliżej do realizacji kolejnych odcinków S11 na południe od Kępna

  (Fot. Gdggia )

  Dynamicznie postępuje proces przygotowań do budowy nowych fragmentów drogi ekspresowej S11 łączącej Kępno z Olesnem.

  Po sukcesie w postaci oddania do użytku obwodnicy Olesna, kolejne etapy rozbudowy drogi ekspresowej S11 nabierają tempa. W ubiegłym roku kierowcy zyskali blisko 25 km nowej, szybkiej trasy. Teraz na horyzoncie pojawia się budowa kolejnych odcinków, o łącznej długości blisko 46 km, które mają połączyć obwodnice Kępna i Olesna, znacząco poprawiając komunikację w regionie.

  W ramach przetargu na realizację dwóch z trzech odcinków najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Polaqua. Decyzja o wyborze tego wykonawcy oczekuje obecnie na pozytywną opinię Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Na trzeci odcinek, w przetargu, który również wzbudził duże zainteresowanie, wybrano ofertę konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. Tymczasem, jeden z konkurentów zdecydował się na odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, co jest kolejnym etapem w procesie przetargowym.

  Zgodnie z procedurą przetargową, na trzy odcinki wpłynęło łącznie 2475 pytań od wykonawców, co świadczy o dużym zainteresowaniu i kompleksowości projektu. Ocenę ofert przeprowadzono, biorąc pod uwagę kryteria cenowe oraz jakościowe, takie jak przedłużenie gwarancji na wykonane prace, w tym na ekrany akustyczne i obiekty mostowe.

  Zaplanowana inwestycja obejmuje zaprojektowanie budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 45,8 km, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Inwestycję podzielona na trzy krótsze odcinki realizacyjne:

  koniec obwodnicy Kępna - Siemianice (12,5 km),
  Siemianice - Gotartów (22,7 km),
  Gotartów - początek obwodnicy Olesna (10,5 km).

  Jej początkowy fragment zlokalizowany będzie na terenie woj. wielkopolskiego (na długości ok. 12 km), łącząc się z oddaną do ruchu 16 sierpnia 2021 r. obwodnicą Kępna (II etap). Kolejna, niemal 3-kilometrowa część trasy, zlokalizowana będzie na terenie woj. łódzkiego. 31 km drogi przebiegać będzie na terenie woj. opolskiego, przez gminy Byczyna, Kluczbork i Lasowice Wielkie. Koniec tego odcinka połączy się z oddaną niedawno do użytku obwodnicą Olesna.

  Dwujezdniowa trasa na znacznej długości zostanie poprowadzona nowym śladem. Przewidziano na niej budowę kilkudziesięciu obiektów inżynierskich, w tym przejść dla zwierząt. Na całym prawie 46 km odcinku zaplanowano budowę czterech węzłów drogowych: Siemianice, Byczyna, Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe. Za węzłem Kluczbork Północ planowana jest lokalizacja Miejsc Obsługi Podróżnych po obu stronach drogi. W rejonie tego węzła planowana jest również budowa Obwodu Utrzymania Drogi.

  Inwestycja przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także przebudowę infrastruktury technicznej (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Ponadto w ciągu trasy głównej wybudowane zostaną dodatkowe jezdnie do obsługi przyległego terenu.

  Trochę historii

  W sierpniu 2021 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Opolu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla prawie 46 km odcinka. Zatwierdziła ona rekomendowany wariant przebiegu drogi (W2B, tj. wariant żółto-zielony). 28 listopada br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po rozpatrzeniu odwołań, utrzymał w mocy DŚU. Decyzja stała się ostateczna 13 marca br.

  Komfort i bezpieczeństwo podróży

  Realizacja inwestycji, poza zapewnieniem komfortu podróżowania na tym odcinku, przyczyni się do poprawy jakości szlaków komunikacyjnych nie tylko na terenie województwa wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Wpłynie bowiem na wyprowadzenie z miast ruchu tranzytowego na całej osi północ-południe poprzez drogę ekspresową S11. Pierwszy odcinek ekspresowej S11 w województwie opolskim służy już kierowcom.

  W lipcu 2023 r. oddaliśmy do ruchu obwodnicę Olesna - to blisko 25 km dwujezdniowej trasy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Inwestycja to także budowa 24 obiektów mostowych oraz węzła Olesno. Dzięki temu kierowcy mają do dyspozycji pierwszy odcinek drogi ekspresowej w woj. opolskim. Obwodnica Olesna to inwestycja zrealizowana w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

  Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa

  Do 2030 roku cała trasa S11 połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Po realizacji wszystkich odcinków będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km (wliczając wspólny przebieg S6 i S11). Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze. W nadchodzących latach pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godz.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-02-29 05:03:26 [94.254.184.*] id:1670442  
  BETT: Napisał postów [89], status [rozkręcił się] Reputacja
  Czekam na takie info odnośnie Opola

  Nick:
  Treść: