• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 921
  • Dodano: 2024-02-12 / 15:51
  • Komentarzy: 2

  Godziny nauki języka niemieckiego przywrócone, jest rozporządzenie

  (Fot. Pixabay)

  Minister Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka, podjęła decyzję o przywróceniu pełnego wymiaru godzin nauki języka niemieckiego w polskich szkołach, reagując na głosy mniejszości niemieckiej i odwracając kontrowersyjne zmiany wprowadzone przez poprzednie kierownictwo ministerstwa.

  W dniu 5 lutego 2024 roku światło dzienne ujrzało nowe rozporządzenie Ministry Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej, które przywraca nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej do wymiaru 3 godzin tygodniowo w szkołach. Zmiana ta, wejść ma w życie z dniem 1 września 2024 roku, stanowiąc odpowiedź na potrzeby mniejszości niemieckiej w Polsce, której przedstawiciele nieustannie domagali się równego traktowania.

  Rozporządzenie to naprawia konsekwencje decyzji z 4 lutego 2022 roku, podjętej przez ówczesnego ministra Przemysława Czarnka, która zredukowała liczbę godzin niemieckiego w szkolnym planie zajęć z 3 do zaledwie 1.

  Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej w Polsce w swoim oświadczeniu wyrazili zadowolenie z nowych przepisów:

  "Cieszymy się z powrotu do sytuacji, w której dzieciom mniejszości niemieckiej przysługiwać będą takie same prawa jak dzieciom innych mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce. Zakończenie dyskryminacji mogłoby być dobrym początkiem pozytywnych zmian w zakresie polityki mniejszościowej w Polsce".

  Wiceminister nauki Marek Gzik, komentując nowe rozporządzenie, podkreślił, że jego celem jest zapewnienie wszystkim uczniom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych równego dostępu do edukacji w ich języku. Nowe przepisy mają umożliwić uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej.

  Nowe rozporządzenie jest wyrazem zrozumienia potrzeb mniejszości niemieckiej oraz dążenia do sprawiedliwego traktowania wszystkich grup narodowych i etnicznych w systemie edukacyjnym Polski.

  Zobacz także:

  Rafał Bartek - obcięcie funduszy na naukę niemieckiego grozi likwidacją wiejskich szkół

  "Nauka języka to nie polityka". Mniejszość Niemiecka odpowiada Januszowi Kowalskiemu

  Rafał Bartek - Mniejszość niemiecka jest dyskryminowana


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-02-12 20:05:33 [31.60.79.*] id:1669914  
  JutroalboWcale: Napisała postów [440], status [pismak] Reputacja
  Ciekawe kiedy w niemczech przywrócą obowiązkowa lekcje języka polskiego.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2024-02-13 10:12:54 [164.127.238.*] id:1669923  
  chrząszcz: Napisał postów [5394], status [VIP] Reputacja
  polskie przekleństwa i wwulgaryzmy wielu Niemców już poznało, niektórzy z nich używają jakby wyssali z mlekiem matki