Rewitalizacja niszczejącego Placu Mickiewicza w Opolu powraca jak bumerang jako "odgrzewany kotlet" i kiłbasa wyborcza. Tym razem, studenci Politechniki Opolskiej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i pierwsze prace wykonać samodzielnie.
Cztery wyróżnione prace wybrano spośród piętnastu przygotowanych w ramach zajęć projektowanie złożonych obiektów urbanistycznych na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaznaczył, że projekty będą w całości bądź częściowo wykorzystane do przyszłych prac rewitalizacyjnych okolicy.
Wśród wyróżnionych znaleźli się:
inż. arch. Dominik Puchałka i inż. arch. Maciej Szweda;
inż. arch. Wiktoria Maciejewska i inż. arch. Karolina Richter;
inż. arch. Katarzyna Dąbrowska i inż. arch. Julia Jendryca;
inż. arch. Natalia Gaś i inż. arch. Tobiasz Dudek.
- Charakter pracy nie różnił się specjalnie od zajęć, jakie mają do wykonania architekci w ramach cyklu kształcenia, natomiast temat był szczególnie wyjątkowy, bo łączył nas dzielnicą, w której usytuowany jest Wydział Budownictwa i Architektury - uważa dr hab. inż. arch. Justyna Kleszcz. - Kontakt z realną lokalizacją i wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców dzielnicy był dla naszych studentów bardzo cennym doświadczeniem - stwierdza dr hab. inż. arch. Monika Adamska, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki.
- Mamy nadzieję, że dzięki naszym projektom zaniedbany wygląd placu Mickiewicza zmieni się na bardziej reprezentacyjny - zauważa Karolina Richter, autorka jednej z wyróżnionych koncepcji. - To było dla nas niezwykle cenne doświadczenie, przykład rzeczywistej pracy z inwestorem i próba zaproponowania rozwiązań adekwatnych do oczekiwań mieszkańców - podkreśla Wiktoria Maciejewska kolejna z docenionych studentek.
Środki finansowe potrzebne na przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej związanej z rewitalizacją placu zostały zaplanowane w budżecie Opola na 2024 rok.