• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 715
    • Dodano: 2025-07-10 / 09:15
    • Komentarzy: 0

    Rewitalizacja zabytkowej lokomotywy coraz bliżej. Poznaliśmy oferty przetargowe

    (Fot. Archiwum)

    Miłośnicy historii techniki i opolskiej kolei mogą odetchnąć z ulgą - rewitalizacja kultowej lokomotywy TKt48-127 stojącej przed Dworcem PKP Opole Główne jest coraz bliżej realizacji. W przetargu ogłoszonym przez miasto wpłynęły dwie oferty. Najtańsza z nich opiewa na kwotę nieco ponad 504 tysiące złotych, czyli o około 15 tysięcy więcej, niż pierwotnie zakładał budżet ratusza.

    Obecnie trwa analiza złożonych ofert. Zwycięska firma będzie miała 112 dni od podpisania umowy na przeprowadzenie kompleksowych prac renowacyjnych. Całe zadanie realizowane będzie w ramach projektu "Renowacja zabytkowego parowozu na Placu "Kory" Olgi Sipowicz".

    Ze względu na ograniczenia infrastrukturalne - zakaz wjazdu ciężkiego sprzętu powyżej 10 ton - większość prac konserwatorskich zostanie wykonana na miejscu. Choć sam parowóz nie zniknie z Placu Kory, niektóre jego elementy mogą zostać tymczasowo wywiezione do specjalistycznych pracowni. Podobne rozwiązanie stosowano przy remoncie żółtego mostku w Opolu.

    Parowóz TKt48-127 to wyprodukowany w latach 1955/56 egzemplarz z fabryki FABLOK w Chrzanowie - jednego z najważniejszych zakładów przemysłu kolejowego w Polsce. Parowozy tej serii budowano w latach 1950-1957, a łącznie powstały 293 sztuki. Projektowano je z myślą o obsłudze ruchu podmiejskiego i towarowego. Na dobrej jakości torach mogły osiągać prędkość do 80 km/h.

    Opolski egzemplarz to dziś pełnoprawny zabytek techniki - wpisany do rejestru ruchomych zabytków województwa opolskiego i objęty ochroną konserwatorską.

    Lokomotywa przez lata była integralnym elementem przestrzeni między dworcem a gmachem poczty. W związku z przebudową placu w marcu 2023 roku przeniesiono ją w okolice centrum przesiadkowego Opole Główne. Operacja trwała dwa dni i wymagała użycia specjalnej platformy transportowej.

    Pomimo zmiany lokalizacji, parowóz nie stracił swojego symbolicznego znaczenia - nadal stanowi ważny punkt orientacyjny i element tożsamości miejsca.

    Kiedy ruszą prace? To zależy od decyzji komisji przetargowej. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy, firma będzie miała niespełna cztery miesiące na realizację projektu.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia