• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1309
  • Dodano: 2023-11-22 / 07:34
  • Komentarzy: 0

  Ostrzeżenie CSIRT NASK przed fałszywymi sklepami internetowymi

  W ostatnich dniach Centrum Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego (CSIRT NASK) ostrzega przed rosnącą liczbą fałszywych sklepów internetowych, które podszywają się pod renomowane marki. W okresie promocji, zwłaszcza z okazji Black Friday i Cyber Monday, cyberprzestępcy wykorzystują różne metody, aby wyłudzić dane osobowe i dokonać kradzieży finansowej.

  CSIRT NASK (CERT Polska) informuje, że w ostatnich zgłoszeniach dotyczyły one m.in. marki Wojas oraz sklepów Cropp, Sinsay i Mohito. Fałszywe strony stworzone przez oszustów są niebezpiecznie podobne do oryginalnych witryn znanych marek, co sprawia, że łatwo można się nabrać na oszustwa.

  Warto zachować szczególną ostrożność i przed dokonaniem zakupu w sklepie internetowym sprawdzić kilka istotnych kwestii:

  Autentyczność sklepu: Zwróć uwagę na adres strony, który powinien być zgodny z adresem oficjalnej strony marki. Nieufność budzić powinny przekierowania z wiadomości e-mail czy reklam w mediach społecznościowych.

  Dostępność kontaktu: Sprawdź, czy na stronie istnieje numer telefonu kontaktowego do sklepu. Brak tego elementu może wzbudzić wątpliwości co do wiarygodności sklepu.

  Metody płatności: Obejrzyj oferowane metody płatności. Wiarygodne sklepy internetowe zazwyczaj oferują popularne i bezpieczne formy płatności.

  Opinie na temat sklepu: Zanim dokonasz zakupu, sprawdź opinie o sklepie. Skrajne komentarze mogą świadczyć o potencjalnych problemach.

  CSIRT Polska udostępnia także poradnik, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznych zakupów online, nie tylko w okresie promocyjnym związanym z Black Friday czy Cyber Monday.

  Zobacz także: Czy Black Friday to oszustwo? Jak nie dać się nabrać na "promocję"?

  Dodatkowo, Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK (NASK PIB) prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną, której celem jest świadomość zagrożeń związanych z fałszywymi sklepami internetowymi. Spoty kampanii przedstawiają różne cyberzagrożenia oraz udzielają praktycznych wskazówek dla potencjalnych ofiar.

  WAŻNE! - Reaguj:
  W przypadku podejrzeń o fałszywy sklep, SMS-y lub wiadomości e-mail, można to zgłosić na stronie https://incydent.cert.pl, e-mailem na cert@cert.pl, lub SMS-em pod numer 799 448 084. Wczesne zgłaszanie podejrzanych incydentów może pomóc w szybkiej reakcji i ochronie potencjalnych ofiar.

  źródło: CSIRT NASK

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  ,
  reklama

  Powiązane materiały

  Polub nas!

  Chmura tagów

  Ogłoszenia