• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1609
  • Dodano: 2023-11-13 / 18:23
  • Komentarzy: 4

  Czy Black Friday to oszustwo? Jak nie dać się nabrać na "promocję"?

  (Fot. Pixabay)

  Moda na Black Friday, zaczerpnięta z USA, zawitała do Polski, a wraz z nią lawina wyprzedaży i rabatów. Niektóre sklepy nie ograniczają się jedynie do jednego dnia, rozciągając promocje na cały tydzień. Jednak, jak zauważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), na rynku pojawiają się także nieuczciwi przedsiębiorcy, stosujący różne sztuczki. Oto, jak unikać pułapek i cieszyć się prawdziwymi okazjami podczas Black Friday.

  Black Friday, znane również jako Czarny Piątek, to czas intensywnych zakupów, kuszących obniżkami cen. Niestety, niektórzy przedsiębiorcy decydują się na nieuczciwe praktyki, na które warto zwrócić uwagę. UOKiK ostrzega przed celowym podnoszeniem cen tuż przed wyprzedażami, co może wprowadzić klientów w błąd.

  Zdarza się także, że sklepy oferują rabaty, ale warunki promocji są mylące, np. "drugi produkt 50 proc. taniej", który dotyczy jedynie towarów tej samej firmy. Aby uniknąć tego rodzaju pułapek, zaleca się porównywanie cen w różnych sklepach internetowych przed zakupem.

  UOKiK wymienia także skargi klientów na anulowanie zakupów z powodu rzekomego "błędu systemu" albo braku towarów. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić historię cen na platformach takich jak ceneo.pl, skapiec.pl czy fakefriday.org.

  Warto mieć na uwadze, że zagraniczne serwisy, takie jak Aliexpress, Amazon czy eBay, mogą generować dodatkowe koszty wysyłki, co wpływa na ostateczną cenę zakupów. Czasem korzystniej jest wybrać ofertę krajowego sklepu.

  NASK ostrzega także przed fałszywymi sklepami internetowymi, które starają się oszukać klientów, udając znane marki.

  Ostatnio odnotowano wzmożoną aktywność oszustów, zwłaszcza na platformach reklamowych i mediach społecznościowych. CERT Polska wskazał na zgłoszenia dotyczące fałszywych sklepów udających marki takie jak Cropp, Mohito, Sinsay czy Wojas.

  Scenariusz ataku zaczyna się od publikacji łudząco podobnych reklam w internecie i mediach społecznościowych, a nawet w wiadomościach e-mail czy SMS-ach, zawierających linki. NASK zauważa, że te linki przekierowują na fałszywe strony internetowe, imitujące witryny sklepów popularnych marek, głównie z branży odzieżowej.

  Najważniejszym celem tych fałszywych stron jest wyłudzenie danych karty płatniczej lub bankowości internetowej ofiary. Formularze umożliwiające rzekome sfinalizowanie transakcji i dokonanie płatności za wybrane produkty są jedynie pułapką.

  W przypadku zakupów w fałszywych sklepach nie tylko grozi utrata kwoty przeznaczonej na zakup, ale także ryzyko utraty znacznie większych sum pieniędzy, włączając w to oszczędności przechowywane na koncie bankowym ofiary.

  Aby zabezpieczyć się przed tego typu atakami, NASK zachęca do przeczytania rad opublikowanych na stronie cert.pl/falszywe-sklepy oraz zapoznania się z poradnikiem "Jak bezpiecznie kupować w internecie" dostępnym pod adresem cert.pl/uploads/docs/CERT_poradnik_zakupowy.pdf.

  Pamiętajmy również, że podczas Black Friday obowiązują takie same prawa konsumenta jak w pozostałe dni roku. Złożenie reklamacji ws. zakupionego towaru jest możliwe przez dwa lata, a sprzedawca ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi. Warto również zaznaczyć, że sklepy stacjonarne mogą różnić się w kwestii zwrotów od sklepów internetowych, dlatego dobrze jest sprawdzić ustalone zasady.

  W tym roku Black Friday wypada 24 listopada i choć jest to okazja do zakupów, świadomość i czujność są kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się rzeczywistymi korzyściami.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-11-14 14:11:32 [89.64.46.*] id:1667062  
  Szubrawca: Napisał postów [418], status [maniak] Reputacja
  Te bimbały na zdjęciu to tez oszustwo :D

  Nick:
  Treść:
  2023-11-14 09:22:33 [91.212.223.*] id:1667057  
  The Naturator: Napisał postów [2282], status [Szycha] Reputacja
  Tej na zdjęciu już się nie mieści z wrażenia.

  Nick:
  Treść:
  2023-11-13 09:28:17 [194.29.183.*] id:1667015  
  ombre: Napisał postów [19708], status [VIP] Reputacja
  Ciekawe jest to że jeśli ty oszukasz sklep to jesteś przestępcą ale jeśli sklep oszuka ciebie to jest zwykła pomyłka.

  Nick:
  Treść:
  2023-11-13 08:52:15 [5.172.237.*] id:1667013  
  opolaninn: Napisał postów [2591], status [Szycha] Reputacja
  Pewnie ze oszustwo !

  Nick:
  Treść: