• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1962
    • Dodano: 2023-10-28 / 20:00
    • Komentarzy: 1

    Jakie produkty spożywcze prowadzą w rankingu drożyzny?Co staniało?

    (Fot. iStock)

    Analiza cen detalicznych przeprowadzona we wrześniu ujawnia, że codzienne zakupy w Polsce podrożały średnio o 10,1% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Mimo że dynamika wzrostu cen wykazuje spadek, dodatki spożywcze zyskują niechlubny prym jako produktów z największym wzrostem cenowym, z kolei artykuły tłuszczowe i nabiał zanotowały spadki cenowe.

    W świetle najnowszego raportu pt. "INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH" opracowanego przez UCE RESEARCH oraz Uczelnię WSB Merito, codzienne zakupy dla Polaków stały się droższe o 10,1% w porównaniu z wrześniem poprzedniego roku. Analiza, obejmująca 17 kategorii oraz przeszło 100 najczęściej wybieranych produktów, zwraca uwagę na znaczące różnice w dynamice wzrostu cen między poszczególnymi grupami produktów.

    Największy wzrost cenowy zanotowano w kategorii dodatków spożywczych, gdzie ceny poszły w górę o średnio 32,2% rok do roku. Znaczące podwyżki cen objęły przyprawy suche, musztardę, majonez oraz ketchup. Eksperci zwracają uwagę na rosnące ceny surowców oraz problemy z dostępnością niektórych składników, jak w przypadku pomidorów niezbędnych do produkcji ketchupu, co miało wpływ na wyższe ceny w tej kategorii.

    Tymczasem, chociaż chemia gospodarcza zanotowała wzrost cen o 25,1% rok do roku, znalazła się na drugim miejscu zestawienia. W tej kategorii największą podwyżkę cen zanotowały proszki do prania, płyny do płukania tkanin, mleczka do czyszczenia oraz płyny do mycia naczyń. Eksperci z WSB Merito wskazują na rosnące koszty surowców, energii oraz pracy jako główne czynniki wpływające na wzrost cen w tej kategorii.

    Artykuły dla dzieci stanowią trzecią grupę produktową w rankingu drożyzny z wzrostem cen o 16,6% rok do roku. W tej kategorii szczególnie podrożały pieluchy dla niemowląt, zupki oraz kaszki dla niemowląt. Eksperci zwracają uwagę na wysoki popyt na produkty z tej kategorii, co nie sprzyja obniżkom cen.

    Co ciekawe, artykuły tłuszczowe oraz nabiał zanotowały spadki cenowe na poziomie odpowiednio 21,2% i 0,7% rok do roku. Eksperci zwracają uwagę, że spadek cen w tych kategoriach jest pokłosiem zmniejszonej konsumpcji oraz atrakcyjnych promocji oferowanych przez sieci handlowe.

    Dr Justyna Rybacka oraz dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito podkreślają, że mimo spadku dynamiki wzrostu cen, konsumenci powinni być przygotowani na to, że wyższe ceny produktów pozostaną z nami na dłuższy czas, zwłaszcza w kontekście obecnych trendów ekonomicznych i społecznych.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-10-28 20:30:00 [90.156.124.*] id:1666540  
    siostra_brygida: Napisała postów [48030], status [VIP] Reputacja
    Z tego co wiem to staniała pietruszka na bazarze a tak ogólnie to lokomotywy...

    Nick:
    Treść: