• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 232
    • Dodano: 2023-10-04 / 15:43
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak rozliczyć PIT 2023/2024?

    Aby rozliczyć PIT w prawidłowy sposób, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni formularz. Dobór druków zależy od sposobu uzyskania przychodów oraz przyjętej formy opodatkowania. Oprócz tego trzeba pamiętać, żeby złożyć deklarację, zanim upłynie termin rozliczania PIT. Jaki wniosek wybrać i do kiedy dostarczyć go do urzędu skarbowego?

    Jaki formularz wybrać przy rozliczaniu PIT-u?
    PIT to nazwa podatku dochodowego od osób fizycznych, a także skrót potocznie używany jako określenie druków, które służą do jego rozliczania. Każdy, kto odprowadza PIT, musi co roku składać do urzędu skarbowego odpowiednią deklarację.

    Podczas rozliczania PIT-u trzeba pamiętać o tym, że w obiegu jest kilka rodzajów formularzy. Przed złożeniem deklaracji podatkowej trzeba więc sprawdzić, czy wybrało się odpowiedni druk do sposobu osiągania przychodów oraz formy ich rozliczania.

    Wśród podatkowej dokumentacji występuje wiele różnych PIT-ów, ale można wyróżnić kilka formularzy, które cieszą się największą popularnością. Jeden z najpowszechniejszych wniosków to PIT-37. Jest on przeznaczony dla osób osiągających przychód za pośrednictwem płatników.

    Oznacza to, że PIT-37 wypełniają przede wszystkim ci, którzy pracują na podstawie umowy o pracę czy zlecenie. Z tego druku korzystają także:

    emeryci;
    renciści;
    osoby objęte świadczeniami przedemerytalnymi;
    osoby pobierające zasiłki.

    PIT-37 pozwala rozliczać się również stypendystom czy skazanym i tymczasowo aresztowanym, którzy są objęci umową aktywizacyjną. Druk ten wykorzystuje zatem całkiem spora część polskiego społeczeństwa.

    Popularne druki PIT - jaką formę rozliczenia wybrać?
    Choć PIT-37 cieszy się zdecydowanie największym wzięciem, to nie jest jedyną formą rozliczenia, z której mogą korzystać podatnicy. Według artykułu ze strony internetowej https://www.pit.pl/pit/ wśród najpopularniejszych formularzy podatkowych należy wskazać:

    PIT-36;
    PIT-36L;
    PIT-28;
    PIT-38;
    PIT-39.

    Dla jakich podatników przeznaczony jest każdy z tych wniosków? Oto najważniejsze informacje dla osób, które muszą wybrać inny druk niż PIT-37.
    PIT-36
    Formularz PIT-36 jest dla tych, którzy osiągnęli przychód bez pośrednictwa płatnika i rozliczają się według skali podatkowej. Z tego wniosku korzystają więc głównie osoby prowadzące własną, pozarolniczą działalność gospodarczą.

    PIT-36 powinni wypełnić ci, którzy uzyskali dochody z tytułu wynajmu i rozliczają się na zasadach ogólnych. Ponadto przydaje się osobom osiągającym przychody ze źródeł znajdujących się poza granicami Polski, jeżeli nie wiązały się z one obowiązkiem odprowadzenia zaliczek. Deklaracja PIT-36 jest również dla podatników, którzy rozliczają:

    straty z lat wcześniejszych;
    przychód małoletnich w ramach wniosku o własnych przychodach.

    Z tej formy PIT-u mogą też skorzystać osoby odliczające podatek minimalny od posiadanych środków trwałych. Duża zaleta formularza PIT-36 to ta, że za jego pośrednictwem można rozliczyć jednocześnie kilka źródeł dochodu, jeśli spełniają one wspomniane kryteria.

    PIT-36L
    Druk PIT-36L ma bardzo zbliżone zastosowanie do opisanego wyżej formularza. Podobieństwo wynika z tego, że wniosek zakończony literą "L" również jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

    PIT-36L wyróżnia się tym, że służy do rozliczania podatku liniowego. To metoda obliczania wymiaru podatku, zgodnie z którą przedsiębiorca płaci stałą stawkę (19%) niezależnie od tego, jakie są dochody firmy.

    PIT-28
    Z druku oznaczonego jako PIT-28 powinny skorzystać osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Taki formularz będzie przydatny dla:

    przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą;
    wspólników spółek cywilnych oraz jawnych;
    podatników rozliczających przychód z tytułu najmu czy dzierżawy.

    PIT-38
    Formularz PIT-38 powstał z myślą o podatnikach, którzy rozliczają się z przychodu osiągniętego przy okazji sprzedaży:

    papierów wartościowych;
    udziałów w spółkach;
    pochodnych instrumentów finansowych.

    Z wniosku podatkowego o numerze 38 należy skorzystać również w przypadku zbycia się realizacji praw związanych z powyższymi udziałami czy instrumentami.

    PIT-39
    Druk PIT-39 jest przeznaczony do rozliczania opodatkowania z przychodów uzyskanych za sprawą sprzedaży nieruchomości lub realizacji praw związanych z nimi. Co ważne, wniosek dotyczy jedynie osób, które zbywają się tych dóbr w sposób prywatny, poza działalnością gospodarczą (np. nie są deweloperem).

    Ponadto warto pamiętać, że podatek dochodowy wynikający ze sprzedaży nieruchomości płaci się tylko wtedy, gdy do zbycia dojdzie w ciągu 5 lat podatkowych od przejęcia własności nad lokalem lub gruntem.

    Tak sytuacja wygląda w przypadku samodzielnego nabycia lokum. Jednak, kiedy właściciel otrzymał je w wyniku spadku, to opodatkowanie sprzedaży prezentuje się nieco inaczej. Wtedy okres, który zobowiązuje do rozliczenia podatku w razie zbycia się dóbr, liczony jest od momentu wybudowania nieruchomości lub uzyskania do niej praw przez spadkodawcę.

    Rozliczenie PIT 2023/2024 - do kiedy trzeba wypełnić formularz?
    Termin składania PIT-u zwykle różnił się w zależności od tego, jaki rodzaj formularza wybierał podatnik. Jednak w przypadku deklaracji podatkowych za rok 2023 data oddania wniosków została ujednolicona. Wszystkie wspomniane wyżej druki należy złożyć w urzędzie skarbowym maksymalnie do 30 kwietnia 2024 r.

    Jak rozliczyć PIT? Sposoby na złożenie deklaracji podatkowej
    Deklarację PIT da się złożyć na kilka sposobów. Do tradycyjnych metod realizacji tego zadania należy zaliczyć opcję fizycznego doręczenia wniosku do urzędu skarbowego, a także możliwość wysłania druku za pośrednictwem poczty.

    Jednak warto pamiętać, że obecnie składanie PIT-u realizuje się również online. W zdalnym uzupełnieniu i wysyłce deklaracji pomogą internetowe programy komercyjne albo państwowe. Do tych drugich należy popularna usługa Twój e-PIT, która została stworzona przez Ministerstwo Finansów.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".