- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1678
- Dodano: 2023-09-27 / 16:50
- Komentarzy: 0
Działają i pomagają - zostali docenieni
Andrzej Puławski z Zagwiździa to tegoroczny Społecznik Roku Województwa Opolskiego, zaś Tomasz Wojciech Kłoś otrzymał wyróżnienie Super Społecznika Roku. Laureatem nagrody Opolska Niezapominajka został Bank Żywności w Opolu. W Kędzierzynie Koźlu odbyła się już VII gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie".
W regionie nie brakuje dobrych, zaangażowanych społecznie ludzi i aktywnych organizacji. Wszyscy oni spotkali się na regionalnym dniu pozarządowca, czy gali, podczas której najlepszym wręczano statuetki Społecznika Roku Województwa Opolskiego, Opolskiej Niezapominajki oraz wyróżnienia z zakresu ekonomii społecznej. - To najbardziej różnorodna wśród imprez, organizowanych przez samorząd regionu, bo to tu spotykają się najbardziej aktywni z aktywnych, działający w wielu dziedzinach życia - mówi marszałek województwa Andrzej Buła. A dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO Barbara Kamińska dodaje, że kapituły konkursów mają zawsze - a tak było i w tym roku - ogromną trudność, by wyłonić tych najlepszych.
Ludzie dla ludzi
Wśród nominowanych w tym roku do tytułu społecznika roku było wiele wspaniałych osób i ciężko było spośród nich wybrać tę jedyną. Po trudnych obradach kapituły tytuł społecznika roku 2022 otrzymał Andrzej Puławski, działacz społeczny ratujący zabytki i organizator wielu akcji na rzecz dzieci i osób pokrzywdzonych. To także strażak ochotnik od 1976 r. i animator kultury, m.in. twórca regionalnej sali muzealnej w Zagwiździu. Mocno wzruszony po usłyszeniu laudacji podczas gali mówił, że nie miał pojęcia, że jest takim człowiekiem, o jakim właśnie usłyszał. Marszałek przyznał także nagrodę specjalną i tytuł Super Społecznika Roku Województwa Opolskiego. Otrzymał go Tomasz Wojciech Kłoś z gminy Strzeleczki, który na co dzień angażuje się w rozwój szkolnictwa, w pozyskiwanie sponsorów, organizację imprez okolicznościowych, w remonty wielu obiektów użyteczności publicznej.
Wyróżnienia w tym konkursie otrzymały trzy osoby. To nauczycielka z Opola Justyna Kowol, która przez lata dała się poznać jako animator, organizator i realizator różnych inicjatyw edukacyjno-wychowawczych oraz Anna Król z Kluczborka, która jest pomysłodawczynią utworzenia Jadłodzielni i Książkodzielni przy targowisku miejskim, a z wolontariuszami prowadzi punkt pomocy osobom potrzebującym "Kluczbork dzieli się dobrem". To także działająca w środowisku senioralnym gminy Turawa i regionu Maria Kula, koordynatorka i animatorka osób starszych w swojej gminie. Wszyscy wyróżnieni nie kryli wzruszenia i wszyscy powtarzali, że te zaszczyty to przede wszystkim zasługa ludzi, z którymi i dla których pracują.
Aktywne organizacje społeczne
W konkursie Opolska Niezapominajka o laur tej najlepszej rywalizowało niemal 30 organizacji. Decyzją kapituły konkursowej w tym roku ten tytuł przypadł Bankowi Żywności w Opolu, który przeciwdziała marnowaniu żywności poprzez organizowanie bezpłatnego systemu pozyskiwania, magazynowania i dystrybucji żywności niesprzedanej na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców Opolszczyzny. W 2022 r. Bank pozyskał około 2,5 tys. ton żywności dla 50 tys. mieszkańców regionu, aktywnie taż działa na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Prezes Banku Edward Ambicki podkreślał, że specyfiką jego organizacji jest współpraca z wieloma instytucjami, ale i innymi organizacjami społecznymi. - Nie tylko pomagamy, ale musimy umieć współpracować, by skutecznie pomagać potrzebującym - dodawał. W konkursie wyróżniono także trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Stowarzyszenie Kulturalne Opole oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego.
Ekonomia społeczna dla każdego
Doroczna gala jest także okazją do uhonorowania najlepszych organizacji w regionie, działających w sektorze ekonomii społecznej. W tym roku nagroda główna i tytuł Lidera Ekonomii Społecznej Województwa Opolskiego przypadł Klubowi Integracji Społecznej w Opolu, który na co dzień aktywizuje osoby bezrobotne i poszukujące pracy do podjęcia działań w celu zdobycia zatrudnienia. Kapituła wyróżniła także dwie organizacje - Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM oraz Spółdzielnię Socjalną "ECO-INVEST" z Opola.
Kędzierzyńska gala była też okazją do prezentacji dorobku wielu organizacji i stowarzyszeń, które przygotowały swoje stoiska promocyjne w hali Azotów.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.