• Wyświetleń: 450
  • Dodano: 2023-08-28 / 11:03
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Badania hormonalne w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania i niepłodności - jakie wykonać?

  Badania hormonalne w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania i niepłodności - jakie wykonać?
  Nieprawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego i problem niepłodności mogą wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Sprawdź, jakie badania hormonalne mogą okazać się pomocne w diagnostyce tych problemów, oraz dowiedz się, gdzie możesz je wykonać.


  Równowaga hormonalna u kobiet - od czego zależy?
  Warunkiem zachowania równowagi w gospodarce hormonalnej u kobiet jest prawidłowe funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik.

  • Podwzgórze produkuje gonadoliberynę (GnRH), która stymuluje wydzielanie lutropiny (LH) i folikulotropiny (FSH) przez przysadkę mózgową.
  • LH i FSH stymulują jajniki do produkcji estrogenu i progesteronu w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego.
  • Stężenie progesteronu i estrogenu jest informacją dla podwzgórza i przysadki, na podstawie której regulują ilości produkowanych przez siebie hormonów.

  Zaburzenia na którymś ze szczebli osi podwzgórze-przysadka-jajnik mogą prowadzić do zachwiania równowagi gospodarki hormonalnej, które z kolei może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności.

  Diagnostyka zaburzeń miesiączkowania i niepłodności - badania hormonalne
  W diagnostyce zaburzeń cyklu menstruacyjnego oraz problemu niepłodności istotne są badania hormonalne. Można rozważyć wykonanie badań takich hormonów, jak:

  progesteron - hormon, który wspólnie z estrogenami reguluje pracę żeńskiego układu rozrodczego;
  estradiol - należy do estrogenów regulujących funkcje jajników;
  DHEA-S - hormon wydzielany przez korę nadnerczy, jego podwyższone stężenie może świadczyć o zespole policystycznych jajników;
  luteotropina (LH) - hormon przysadki mózgowej, stymulujący jajeczkowanie i produkcję progesteronu przez jajniki;
  folikulotropina (FSH) - hormon przysadki mózgowej wspierający syntezę estrogenów i dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach;
  testosteron - męski hormon płciowy występujący również u kobiet, w zbyt wysokim stężeniu może powodować problem niepłodności;
  prolaktyna - hormon przysadki mózgowej, którego podwyższone stężenie może być przyczyną niepłodności u kobiet i mężczyzn.

  Kiedy wykonać badania hormonalne w diagnostyce zaburzeń menstruacji i jak się do nich przygotować?
  Badania hormonalne w diagnostyce niepłodności i zaburzeń miesiączkowania należy zawsze wykonywać po konsultacji z lekarzem, stosując się do wydanych przez niego zaleceń. Poziom danego hormonu może zależeć od tego, w którym dniu cyklu zostało wykonane badanie, a także od przyjmowanych leków i suplementów. Dlatego wyniki badań pacjentki powinny zawsze konsultować ze swoim ginekologiem.

  W kwestii przygotowania do badań hormonalnych również należy stosować się do zaleceń lekarza. Mogą dotyczyć one m.in. ewentualnej konieczności odstawienia leków i suplementów.

  Gdzie wykonać badania hormonów kobiecych?
  W celu wykonania badań hormonalnych dla kobiet możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria. Dostępne są tam zarówno pojedyncze badania hormonalne, jak również pakiety badań stworzone z myślą o potrzebach m.in. kobiet z zaburzeniami miesiączkowania, problemem niepłodności czy w okresie menopauzy. Badania można zakupić online, a w celu oddania próbki materiału do analizy laboratoryjnej wystarczy udać się do wybranego Punktu Pobrań ALAB laboratoria (ponad 600 Punktów dostępnych w całej Polsce). Odbiór wyników badań również możliwy jest przez internet.

  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".