- Wyświetleń: 748
- Dodano: 2023-08-28 / 11:03
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Badania hormonalne w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania i niepłodności - jakie wykonać?
Badania hormonalne w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania i niepłodności - jakie wykonać?
Nieprawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego i problem niepłodności mogą wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Sprawdź, jakie badania hormonalne mogą okazać się pomocne w diagnostyce tych problemów, oraz dowiedz się, gdzie możesz je wykonać.
Równowaga hormonalna u kobiet - od czego zależy?
Warunkiem zachowania równowagi w gospodarce hormonalnej u kobiet jest prawidłowe funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik.
• Podwzgórze produkuje gonadoliberynę (GnRH), która stymuluje wydzielanie lutropiny (LH) i folikulotropiny (FSH) przez przysadkę mózgową.
• LH i FSH stymulują jajniki do produkcji estrogenu i progesteronu w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego.
• Stężenie progesteronu i estrogenu jest informacją dla podwzgórza i przysadki, na podstawie której regulują ilości produkowanych przez siebie hormonów.
Zaburzenia na którymś ze szczebli osi podwzgórze-przysadka-jajnik mogą prowadzić do zachwiania równowagi gospodarki hormonalnej, które z kolei może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności.
Diagnostyka zaburzeń miesiączkowania i niepłodności - badania hormonalne
W diagnostyce zaburzeń cyklu menstruacyjnego oraz problemu niepłodności istotne są badania hormonalne. Można rozważyć wykonanie badań takich hormonów, jak:
• progesteron - hormon, który wspólnie z estrogenami reguluje pracę żeńskiego układu rozrodczego;
• estradiol - należy do estrogenów regulujących funkcje jajników;
• DHEA-S - hormon wydzielany przez korę nadnerczy, jego podwyższone stężenie może świadczyć o zespole policystycznych jajników;
• luteotropina (LH) - hormon przysadki mózgowej, stymulujący jajeczkowanie i produkcję progesteronu przez jajniki;
• folikulotropina (FSH) - hormon przysadki mózgowej wspierający syntezę estrogenów i dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach;
• testosteron - męski hormon płciowy występujący również u kobiet, w zbyt wysokim stężeniu może powodować problem niepłodności;
• prolaktyna - hormon przysadki mózgowej, którego podwyższone stężenie może być przyczyną niepłodności u kobiet i mężczyzn.
Kiedy wykonać badania hormonalne w diagnostyce zaburzeń menstruacji i jak się do nich przygotować?
Badania hormonalne w diagnostyce niepłodności i zaburzeń miesiączkowania należy zawsze wykonywać po konsultacji z lekarzem, stosując się do wydanych przez niego zaleceń. Poziom danego hormonu może zależeć od tego, w którym dniu cyklu zostało wykonane badanie, a także od przyjmowanych leków i suplementów. Dlatego wyniki badań pacjentki powinny zawsze konsultować ze swoim ginekologiem.
W kwestii przygotowania do badań hormonalnych również należy stosować się do zaleceń lekarza. Mogą dotyczyć one m.in. ewentualnej konieczności odstawienia leków i suplementów.
Gdzie wykonać badania hormonów kobiecych?
W celu wykonania badań hormonalnych dla kobiet możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria. Dostępne są tam zarówno pojedyncze badania hormonalne, jak również pakiety badań stworzone z myślą o potrzebach m.in. kobiet z zaburzeniami miesiączkowania, problemem niepłodności czy w okresie menopauzy. Badania można zakupić online, a w celu oddania próbki materiału do analizy laboratoryjnej wystarczy udać się do wybranego Punktu Pobrań ALAB laboratoria (ponad 600 Punktów dostępnych w całej Polsce). Odbiór wyników badań również możliwy jest przez internet.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.