• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1570
    • Dodano: 2023-04-30 / 13:22
    • Komentarzy: 0

    Ubezpieczenie chorobowe to nie ubezpieczenie zdrowotne

    Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone i błędnie rozumiane. Choć nazwy mogą sugerować podobieństwo, to każde z tych ubezpieczeń ma odmienne przeznaczenie. Wyjaśniamy różnice.

    Ubezpieczenie chorobowe wchodzi w skład ubezpieczeń społecznych. Daje prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej jak i szpitalnej.

    Składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje je na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Składki na ubezpieczenie zdrowotne także pobiera ZUS, jednak przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia.

    Płacisz - dostajesz

    - Opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe to gwarancja, że gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu choroby czy urazu to otrzymamy zasiłek chorobowy. Jeżeli z kolei zachoruje nam dziecko, rodzic, lub małżonek i będą potrzebowali naszej opieki, to z ubezpieczenia chorobowego na czas tej opieki ZUS wypłaci nam pieniądze w ramach zasiłku opiekuńczego. Co więcej, po wykorzystaniu okresu na zwolnienie chorobowe i wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego, możemy sięgnąć po świadczenie rehabilitacyjne i przez maksymalnie 12 miesięcy nadal otrzymywać środki finansowe - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Podleganie i opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe to również prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka lub przyjęciu dziecka na wychowanie.

    Obowiązkowe czy dobrowolne

    W przypadku osób aktywnych zawodowo na podstawie umowy o pracę, ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące indywidualną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie.

    - Jeśli jako zleceniobiorca albo osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie przystąpisz do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzymasz przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń. Na przykład wtedy gdy zachorujesz albo będziesz musiał zaopiekować się chorym dzieckiem. Warto rozważyć dobrowolne przystąpienie do tego ubezpieczenia, zwłaszcza, że składka w tym przypadku to zaledwie 2,45 procent podstawy wymiaru składek - przypomina rzecznik.

    Pamiętaj o zdrowotnym

    Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenia, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Zgłoszenie np. małżonka, nie powoduje, że z wynagrodzenia potrącana jest na ubezpieczenie dodatkowa kwota. Niezależnie od tego, czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosimy jedną, czy dwie osoby (np. małżonka i uczące się dziecko), składka na to ubezpieczenie będzie wynosiła zawsze 9 proc.

    Jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony jako członek rodziny, to może przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie, by w razie choroby, wypadku, pobytu w szpitalu nie płacić za opiekę medyczną z własnej kieszeni. Instrukcja jak zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dostępna na stronie internetowej NFZ.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".