• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1704
    • Dodano: 2022-12-30 / 16:41
    • Komentarzy: 3

    Po dwóch latach przerwy kapłani pukają do drzwi. Biskup opolski zachęca do ich przyjęcia

    (Fot. Archiwum)

    Biskup Andrzej Czaja zachęca opolan do przyjęcia kolędników. W ostatnich dwóch latach, ze względu na zastosowane środki ostrożności związane z epidemią, tradycyjna forma tych odwiedzin została zmieniona.


    W okresie Bożego Narodzenia ksiądz, dawniej z kościelnym i organistą, w niektórych stronach z całą świtą kolędników, dziś z ministrantami, zagląda do domów powierzonych mu wiernych i zwiastuje im radość wielką, że narodził się nam Zbawiciel.

    - Kolęda jest więc nade wszystko zwiastowaniem Dobrej Nowiny; nawiązuje do legendy, ale w swej istocie stanowi przedłużenie Chrystusowego posłania 72 uczniów "do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał" (por. Łk 10,1-12) - pisze do parafian biskup Andrzej Czaja.

    W znakowaniu drzwi naszych domów kredą poświęconą w uroczystość Trzech Króli trzeba widzieć wyraźne nawiązanie do starotestamentalnego oznaczenia żydowskich domów krwią baranka paschalnego. Okazuje się, że napis na drzwiach jest bardzo często źle interpretowany? Jak go więc odczytać i czemu służy?

    Pozostawiony na drzwiach kolędowy zapis oznajmia: Oto mieszkanie chrześcijan.

    - Sam zapis kolędowy: C + M + B + 2023 pozostaje bardzo często zupełnie niezrozumiały, czasem nawet dla kolędujących. Przykładem są pozostawiane na naszych drzwiach, niczym nieuzasadnione równania matematyczne typu: C+M+B = 2023. Najczęściej kojarzy się ów zapis z imionami trzech mędrców: Casper, Melchior, Baltasar. Spolszczone Kacper daje wtedy zapis: K+M+B+2023. Problem jednak w tym, że imiona nadano mędrcom dopiero w IX wieku. Ponadto dziwne i nieprzekonywujące są wszelkie interpretacje usiłujące wiązać dany rok z mędrcami - pisze biskup.

    Za poprawne uznaje się trzy interpretacje. Zdaniem wielu zawarte w zapisie litery C, M, B wskazują na złożoną treść dawnego obchodu uroczystości Trzech Króli. Wspominano w tym dniu: 1/ Objawienie Pańskie, a więc "C" od łac. cogito - poznaję; 2/ wspominano pierwszy cud Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej, a więc "M" od łac. matrimonium - małżeństwo; 3/ wspominano chrzest Jezusa w Jordanie i stąd "B" od łac. Baptismus - ochrzczony.

    - Św. Augustyn widział w zapisie skrót myślowy zdania: Christus est multorum Benefactor - Chrystus jest Dobroczyńcą wielu (wszystkich). Najtrafniejszą wydaje się być starochrześcijańska interpretacja (trudno wskazać autora), która zapis kolędowy tłumaczy zdaniem: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu (domowi), można dodać: na cały 2023 rok. Współbrzmi ona dobrze z porzekadłem naszych przodków: "Trzej Królowie wichry ciszą i krzyżyki na drzwiach piszą". Tym samym w zapisie kolędowym nie ma plusów i równania z trzema niewiadomymi, lecz krzyżyki wskazujące na błogosławieństwo Trójjedynego Boga: Ojca i Syna, i Ducha Świętego - czytamy w liście.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-12-30 23:24:31 [83.10.147.*] id:1653990  
    chrząszcz: Napisał postów [5398], status [VIP] Reputacja
    brzydko mówiąc... spis inwentarza

    Nick:
    Treść:
    2022-12-30 19:05:14 [83.7.210.*] id:1653979  
    dzony: Napisał postów [6530], status [VIP] Reputacja
    zdecydowanie mówie nie tym panom.

    Nick:
    Treść:
    2022-12-30 17:14:35 [194.29.182.*] id:1653978  
    KK 35947: Napisał postów [3395], status [VIP] Reputacja
    W tym roku stawka x3 ;)

    Nick:
    Treść: