• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1721
  • Dodano: 2022-12-30 / 16:41
  • Komentarzy: 3

  Po dwóch latach przerwy kapłani pukają do drzwi. Biskup opolski zachęca do ich przyjęcia

  (Fot. Archiwum)

  Biskup Andrzej Czaja zachęca opolan do przyjęcia kolędników. W ostatnich dwóch latach, ze względu na zastosowane środki ostrożności związane z epidemią, tradycyjna forma tych odwiedzin została zmieniona.


  W okresie Bożego Narodzenia ksiądz, dawniej z kościelnym i organistą, w niektórych stronach z całą świtą kolędników, dziś z ministrantami, zagląda do domów powierzonych mu wiernych i zwiastuje im radość wielką, że narodził się nam Zbawiciel.

  - Kolęda jest więc nade wszystko zwiastowaniem Dobrej Nowiny; nawiązuje do legendy, ale w swej istocie stanowi przedłużenie Chrystusowego posłania 72 uczniów "do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał" (por. Łk 10,1-12) - pisze do parafian biskup Andrzej Czaja.

  W znakowaniu drzwi naszych domów kredą poświęconą w uroczystość Trzech Króli trzeba widzieć wyraźne nawiązanie do starotestamentalnego oznaczenia żydowskich domów krwią baranka paschalnego. Okazuje się, że napis na drzwiach jest bardzo często źle interpretowany? Jak go więc odczytać i czemu służy?

  Pozostawiony na drzwiach kolędowy zapis oznajmia: Oto mieszkanie chrześcijan.

  - Sam zapis kolędowy: C + M + B + 2023 pozostaje bardzo często zupełnie niezrozumiały, czasem nawet dla kolędujących. Przykładem są pozostawiane na naszych drzwiach, niczym nieuzasadnione równania matematyczne typu: C+M+B = 2023. Najczęściej kojarzy się ów zapis z imionami trzech mędrców: Casper, Melchior, Baltasar. Spolszczone Kacper daje wtedy zapis: K+M+B+2023. Problem jednak w tym, że imiona nadano mędrcom dopiero w IX wieku. Ponadto dziwne i nieprzekonywujące są wszelkie interpretacje usiłujące wiązać dany rok z mędrcami - pisze biskup.

  Za poprawne uznaje się trzy interpretacje. Zdaniem wielu zawarte w zapisie litery C, M, B wskazują na złożoną treść dawnego obchodu uroczystości Trzech Króli. Wspominano w tym dniu: 1/ Objawienie Pańskie, a więc "C" od łac. cogito - poznaję; 2/ wspominano pierwszy cud Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej, a więc "M" od łac. matrimonium - małżeństwo; 3/ wspominano chrzest Jezusa w Jordanie i stąd "B" od łac. Baptismus - ochrzczony.

  - Św. Augustyn widział w zapisie skrót myślowy zdania: Christus est multorum Benefactor - Chrystus jest Dobroczyńcą wielu (wszystkich). Najtrafniejszą wydaje się być starochrześcijańska interpretacja (trudno wskazać autora), która zapis kolędowy tłumaczy zdaniem: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu (domowi), można dodać: na cały 2023 rok. Współbrzmi ona dobrze z porzekadłem naszych przodków: "Trzej Królowie wichry ciszą i krzyżyki na drzwiach piszą". Tym samym w zapisie kolędowym nie ma plusów i równania z trzema niewiadomymi, lecz krzyżyki wskazujące na błogosławieństwo Trójjedynego Boga: Ojca i Syna, i Ducha Świętego - czytamy w liście.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-12-30 23:24:31 [83.10.147.*] id:1653990  
  chrząszcz: Napisał postów [5403], status [VIP] Reputacja
  brzydko mówiąc... spis inwentarza

  Nick:
  Treść:
  2022-12-30 19:05:14 [83.7.210.*] id:1653979  
  dzony: Napisał postów [6549], status [VIP] Reputacja
  zdecydowanie mówie nie tym panom.

  Nick:
  Treść:
  2022-12-30 17:14:35 [194.29.182.*] id:1653978  
  KK 35947: Napisał postów [3500], status [VIP] Reputacja
  W tym roku stawka x3 ;)

  Nick:
  Treść: