W czwartek 6 października uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki na Politechnice Opolskiej. To 57. inauguracja roku akademickiego na Politechnice, a po raz 4. rozpoczęcie nowego roku zainaugurował rektor dr hab. inż. Marcin Lorenc.
W roku ubiegłym, mimo trwającej pandemii naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani na całym świecie ponad 11 tysięcy razy. To niemal dwa razy więcej niż w roku 2020. W 2021 roku złożono ponad 50 projektów dotyczących powstania zespołów badawczych. Po raz pierwszy też pracą na Politechnice Opolskiej zainteresowali się zagraniczni naukowcy (profesorzy z Czech, Indii i Chin).
- Rok akademicki zawsze niesie nowe wyzwania i ciekawe perspektywy. Przyszło nam żyć w trudnych czasach, nie dlatego, że brakuje węgla, ale dlatego, że nauka nie ma takiego miejsca, jakie powinno mieć w państwowej perspektywie. Nauka wyższa, nauczyciele wchodzący do zawodu z minimalną pensją. Fantastycznie, że mamy rok kopernikański, ale Kopernik był 5 wieków temu. Postawmy na nowe postacie polskiej nauki, pokażmy, że one są i dajmy im szansę się rozwijać. Nie bójmy się wiatraków, energii odnawialnej. Kryzys energetyczny ma swoje źródło, dlatego ja dziękuję, że Politechnika tak pięknie się rozwija i idzie do przodu - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola.
- Cieszę się, ze możemy się tu spotkać. Realnie, bo ostatnie dwa lata przyzwyczaiły nas do innej rzeczywistości. Wy, studenci na pewno wolicie bezpośredni kontakt z wykładowcami. Dzięki wytężonej pracy naukowców udało się zdobyć wiedzę i możliwości do uporania się z wirusem. Możemy się dzięki temu spotykać dziś w sposób bezpośredni - mówi wicewojewoda Tomasz Witkowski. Wicewojewoda zaznaczył konkurencyjność uczelni na rynku europejskim.
- Politechnika Opolska to gwarant znalezienia zatrudnienia. Prace naukowe i badania naukowe, dzięki takim uczelniom jak Politechnika Opolska są prowadzone w konkretnych tematach. Są wdrażane w konkretnych firmach, co udoskonala produkt i prowadzi do przewagi konkurencyjnej. Jestem przekonany, że uczelnia znajdzie rozwiązanie na kryzys energetyczny, który nas dotknął - mówi.
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego rozpoczęła od gratulacji. - Gratuluję historycznego wyniku ewaluacji, to naprawdę wyjątkowe osiągnięcie. To ważne, że jesteście uczelnią, która nie tylko rozwija umysły, ale też poszerza horyzonty. Uczelnia wykorzystuje w praktyce efekty swoich badań. Dziękuję za nauczanie na światowym poziomie - mówiła wicemarszałek.
Szubrawca: Napisał postów [422], status [maniak]
o i nawet areczek, fejskubokow-betonowy prezydnet się pojawił