• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1026
  • Dodano: 2022-10-01 / 08:11
  • Komentarzy: 2

  Pies i kot tylko dla bogatych? Karma i akcesoria coraz droższe

  (Fot. iStock)

  Wielu z nas już dziś musi zastanawiać się nad zakupem karmy gorszej jakości dla naszego pupila. Wszystkiemu winna jest rekordowa inflacja, która winduje ceny.

  Drożeje wszystko: surowce, transport, energia potrzebna do produkcji, opakowania... Można wyliczać bez końca. Ostatecznie konsumenci odczuwają drożyznę przy zakupie już niemal każdego produktu.

  Podwyżki odbijają się również w portfelach właścicieli czworonogów. Według analizy "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstrwa UCE Research w sierpniu 2022 roku karma dla kotów była droższa średnio o 34,9 proc. niż rok temu, dla psów - o 48,2 proc.

  Posiadanie zwierzęcia to dla niektórych luksus

  - Od początku roku obserwowaliśmy wzrosty kilkuprocentowe, następnie w miesiącach luty-czerwiec wzrosty 13-26 proc., aż po 32 proc. wzrostu cen, jaki odnotowaliśmy w sierpniu 2022 - potwierdziła tę zależność w rozmowie z Interią Ewa Rybołowicz, dyrektorka ds. analiz rynkowych M/platform.

  Dziennikarze portalu porównali ceny karm dla zwierząt dostępnych w ofercie sklepów internetowych. Zauważyli przy tym, że podrożały również akcesoria, jak żwirek czy kaganiec. Według tych analiz, wśród artykułów dla psów, najbardziej podrożała zabawka KONG Cozie (wzorst o 52,4 proc.) oraz kaganiec w rozmiarze M (29 proc.).

  Jeśli chodzi o artykuły kocie, tu największy wzrost cen dotyczy drapaków (71 proc.) oraz karmy mokrej pakowanej po 24 sztuki (185 gramów każda) - podrożała średnio o 47 proc.

  Eksperci wskazują, że za te podwyżki odpowiedzialna jest m.in. cena mięsa oraz koszty energii związanej z jego przetwarzaniem. Kosztuje transport, ale też utrzymanie pracowników - wszystko to ostatecznie odczuje konsument, który kupuje produkt.

  Coraz większa świadomość kontra coraz trudniejsza sytuacja

  Utrzymanie psa lub kota jest już naprawdę drogie, a w wielu gospodarstwach tych zwierząt jest kilka. W obliczu rekordowej inflacji może to stanowić nie lada wyzwanie dla osób, które dysponują przeciętną zawartością portfela. Sprzedawcy już teraz zauważają, że właściciele czworonogów stają przed trudnym wyborem: wyższa jakość kontra niższa cena.

  - Z jednej strony widać, że wzrasta liczba klientów świadomych, którzy zwracają uwagę na skład karmy i starają się jak najlepiej karmić swoje zwierzaki. Z drugiej strony można zauważyć wzrosty sprzedaży karm z niższej półki, karm tańszych, które niestety mają kiepski skład. Drugi trend jest najprawdopodobniej wynikiem obecnej sytuacji w kraju i oszczędności, których wszyscy szukają - powiedział Interii Kamil Korwin, dyrektor zarządzający w internetowym sklepie zoologicznym hubun.pl.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-10-02 13:21:10 [5.173.96.*] id:1648894  
  Król Forum: Napisał postów [1620], status [Szycha] Reputacja
  Najwyżej pieseł pójdzie na pieczeń i smalec....

  Nick:
  Treść:
  2022-10-01 14:16:44 [5.184.232.*] id:1648868  
  liberty: Napisał postów [4585], status [Szycha] Reputacja
  Drogo jak cholera i jedzenie dla zwierząt tez drogie to tez wina kanalii z PiS

  Nick:
  Treść: