• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1089
  • Dodano: 2022-05-14 / 19:31
  • Komentarzy: 0

  Lasy Państwowe zapowiadają walkę z chrabąszczami

  (Fot. Lasy Państwowe)

  W tym miesiącu przeprowadzone zostaną lotnicze opryski przeciwko tym szkodnikom - poinformowała katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. To walka z chrabąszczami i osnują gwiaździstą.


  Już niedługo będzie można usłyszeć wiosennym wieczorem w lesie lub parku głośne bzyczenie. To właśnie Chrabąszcze majowe. Dorosłe formy chrabąszczy majowych są łatwe do rozpoznania a szczególnie samce, które mają charakterystyczne wachlarze. Co roku meszki i komary przeszkadzają nam w majówkach, spacerach, pracy na działce, a przedstawicielom niektórych zawodów także w codziennej pracy. W tym roku prawdopodobnie będziemy oganiać się także od brzęczących wokół brązowych chrząszczy. Chrabąszcze roją się bowiem co roku, ale ich główny, lokalny szczep w niektórych okolicach, a w moich z całą pewnością, masowo pojawia się raz na cztery lata.

  Zabiegi będą prowadzone w nadleśnictwach: Brzeg, Kluczbork, Rudziniec, Strzelce Opolskie, Opole, Zawadzkie i Lubliniec - przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

  Opryski prowadzone będą przy pomocy samolotu Dromader, który będzie rozpylał nad zagrożonymi przez owady lasami ultraniskie dawki dwóch preparatów: znanego pod nazwą handlową Dimilinu 480 SC oraz Mospilanu 20 SP. Według zapewnień leśników, preparaty nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.

  Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie terenów objętych zabiegami będą wcześniej informowani o rodzaju i terminach oprysków za pomocą ogłoszeń wywieszanych w miejscach publicznych. Tereny przeznaczone do oprysków będą oznaczone odpowiednimi tablicami informacyjnymi.

  Jak podkreślają leśnicy, opryski redukujące populację chrabąszczy i larw osnui są konieczne ze względu na osłabienie drzewostanu m.in. długotrwałym niedoborem wody. Rezygnacja z oprysków mogłaby wywołać gołożery i znaczne zniszczenia w lasach.
  Szymon Godyla Szymon Godyla Szymon Godyla
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".