• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 986
    • Dodano: 2022-02-20 / 09:39
    • Komentarzy: 0

    Ponad miliard złotych na inwestycje w biznesie dofinansowane z UE

    (Fot. Dżacheć)

    Ponad miliard złotych - tyle wynosi ogólna wartość projektów, które realizują lub zrealizowały firmy z woj. opolskiego z unijnym dofinansowaniem. Na konta przedsiębiorców trafiło już ponad 571 mln zł wsparcia, a wartość przyznanego firmom dofinansowania to ponad 617 mln zł.


    - To ogromna pula pieniędzy wpuszczona w gospodarczy krwioobieg naszego regionu - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego nadzorujący Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, które przyznaje unijne wsparcie dla firm. - Te pieniądze wpływają nie tylko na rozwój firm, które po nie sięgnęły, ale też ich biznesowych partnerów, którzy współpracują przy realizacji projektów i na całą gospodarkę naszego regionu.

    Takie dane przekazane zostały podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), która odbyła się 15 lutego. - Do końca 2021 roku przeprowadziliśmy 29 naborów, w ramach których podpisane zostały 483 umowy na dofinansowanie - podaje Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG. - Wsparcie przyznane na realizację tych umów wynosi ponad 617 milionów złotych.

    Unijne dotacje przyznawane były w latach 2014-2020 m.in. na innowacje, wprowadzanie nowinek teleinformatycznych, poprawę efektywności energetycznej, promocję nowych usług i produktów na rynkach polskich i zagranicznych, tworzenie prywatnych domów opieki dla seniorów czy na tworzenie prywatnych żłobków i miejsc opieki dla dzieci do lat 3.

    - W ubiegłym roku przeprowadziliśmy ostatni nabór w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Był to nabór na wprowadzanie nowinek teleinformatycznych - wskazuje Tomasz Hanzel. - Wpłynęło w nim 107 wniosków, w których firmy starają się o prawie 29 mln złotych dotacji. Planujemy rozstrzygnąć go do kwietnia tego roku. Natomiast w ramach innych, wcześniej rozstrzygniętych naborów w 2021 roku podpisaliśmy umowy na dofinansowanie warte prawie 28 mln złotych.

    OCRG w ramach przyznanego wsparcia, za pośrednictwem instytucji finansowych, przekazało też do firm pieniądze przeznaczone na unijne pożyczki, które przyznawane są bez prowizji i opłat. - Udzielono ich już ponad tysiąc, a z ogólnej puli ponad 222 mln złotych na ten cel na konta firm trafiło już prawie dwieście milionów złotych - powiedział dyrektor OCRG.

    Firmy sięgały po unijne pożyczki m.in. na wdrożenie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych; inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny; inwestycje w rozwój przedsiębiorstw zwiększające skalę ich działalności.

    - W związku z pandemią Covid-19 mieliśmy też pożyczki na wsparcie utrzymania płynności finansowej wprowadzone w maju 2020 roku - wyjaśnia dyrektor OCRG. - Fundacja Rozwoju Śląska oraz Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju, gdzie można było się o nie ubiegać, przyznały ich w sumie 289 na łączną kwotę ponad 54 mln złotych.

    Firmy dotknięte skutkami pandemii mogły też starać się w OCRG o dofinansowanie do pomocy prawnej oraz o wypłacane także w 2021 r. granty na kapitał obrotowy, które były doraźnym wsparciem. - W sumie podpisaliśmy 372 umowy z firmami na dofinansowanie pomocy prawnej kwotą ponad 352 tysięcy złotych - mówi Tomasz Hanzel. - Przyznaliśmy też łącznie 980 grantów w ramach dwóch naborów, na co przeznaczono 42 mln złotych.
    Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie miało blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".