• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1200
    • Dodano: 2022-01-27 / 10:47
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Kredyt dla młodych - co musisz o nim wiedzieć?

    Wchodzenie w dorosłość jest związane z pragnieniem usamodzielnienia się człowieka. Jednak bez kapitału nie jest to łatwe zadanie. Samochód, umeblowanie wynajętego mieszkania, wyższa edukacja czy zakup nieruchomości to duża inwestycja dla młodych osób, którą trudno sfinansować w ciągu pierwszych lat pracy. Dowiedz się, jak działa kredyt dla młodych.

    Na co zaciągają kredyt młodzi Polacy?


    Banki coraz częściej reklamują oferty finansowania przeznaczone dla młodych dorosłych. Najczęściej są one kierowane do osób w wieku od 18 do maksymalnie 35 lat. Oprócz tradycyjnych kredytów tej grupie klientów często są proponowane alternatywne metody finansowania, do których się zalicza karta kredytowa lub limit na koncie. Młodzi dorośli chętnie korzystają z kredytów, gdyż statystycznie co czwarty Polak w wieku 25 lat spłaca zobowiązanie kredytowe. Tak duża liczba kredytów w danej grupie wiekowej wynika z niskiego poziomu zgromadzonego kapitału oraz nagłych potrzeb. Młodzi Polacy najczęściej zaciągają kredyt na:



    • sprzęt RTV, AGD i komputery,

    • meble,

    • wyjazdy zagraniczne,

    • prezenty,

    • zakup samochodu,

    • nabycie mieszkania.


    Choć statystycznie 70% kredytobiorców przed 25 rokiem życia wybiera kredyty konsumpcyjne, to w tej grupie znajdują się osoby, które spłacają hipotekę o łącznej wartości ponad 2 mld złotych. Biorąc pod uwagę osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, ta kwota wzrasta do nawet 12 mld.


    Jak uzyskać kredyt dla młodych?


    Osoby, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie, często nie mają jeszcze żadnej historii kredytowej, przez co stanowią dla banku wielką niewiadomą. W takiej sytuacji, zanim zostanie udzielona pożyczka, analizie zostają poddane następujące czynniki:



    • wysokość dochodów - to ona decyduje o zdolności kredytowej młodego człowieka i stanowi podstawę do obliczenia, jaka kwota kredytu będzie możliwa do spłacenia dla klienta banku,

    • forma zatrudnienia - najłatwiej otrzymać kredyt, gdy jest się zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, niestety takie kontrakty należą do rzadkości wśród młodych ludzi, współpraca na podstawie umowy cywilnoprawnej oznacza dla banku większe ryzyko przy udzielaniu kredytu,

    • stałe koszty - to suma, jaką wydaje kredytobiorca na rachunki, zakupy czy regularne opłaty, im większa część dochodów jest przeznaczana na nie, tym mniejsza szansa na kredyt.


    Na podstawie analizy wymienionych czynników bank decyduje o możliwości zawarcia umowy kredytowej. Natomiast jest kilka sposobów na to, aby polepszyć swoją ocenę kredytową. Jednym z nich jest spłata limitu bądź karty kredytowej, jeśli dana osoba zawarła takie umowy bankowe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stałych zobowiązań w postaci rachunków, warto je płacić na czas, aby informacja o zaległości nie trafiła do BIK. Większe szanse na kredyt mają także małżeństwa, w których obie osoby uzyskują regularne dochody. Ciekawą alternatywą jest także wydłużenie okresu kredytowania, co pozwala obniżyć miesięczną ratę, natomiast w tym przypadku warto pamiętać o podwyższonym koszcie łącznym kredytu. Jeśli chcesz więcej wiedzieć na ten temat, wejdź na stronę https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-dla-mlodych-oferty-bankow/.


    Co należy przygotować do wniosku na kredyt dla młodych?


    Formalności związane z ubieganiem się o kredyt konsumencki dla młodych wyglądają podobnie, jak w przypadku innych ofert zobowiązań. Należy przygotować następujące dokumenty:



    • wniosek o kredyt, można go wypełnić stacjonarnie w banku, jednak młodzi zazwyczaj wybierają formę online,

    • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, warto jednak pamiętać, że w przypadku gdy wynagrodzenie wpływa na konto banku, w którym młoda osoba stara się o uzyskanie finansowania, to wtedy taka formalność może być niepotrzebna,

    • dowód osobisty, który służy weryfikacji tożsamości wnioskującego o kredyt.


    Najczęściej po złożeniu wniosku można się spodziewać odpowiedzi już tego samego dnia.


    Gdzie warto poszukać ofert na kredyt?


    Zalecane jest sprawdzenie oferty kredytowej w banku, do którego jest zlecany przelew wynagrodzenia. Przyśpiesza to odpowiedź i ogranicza do minimum ilość formalności, jakie kredytobiorca powinien spełnić. Jednak należy zweryfikować otrzymane warunki np. za pomocą porównywarek kredytowych.

    undefined
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".