• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3578
    • Dodano: 2022-01-11 / 14:53
    • Komentarzy: 0

    Tym żyje dziś świat. Operacja przeszczepu serca świni do człowieka zakończona sukcesem

    (Fot. University of Maryland School of Medicine)

    Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą w historii operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Pacjent, który przyjął przeszczep - David Bennett czuje się dobrze. Operację przeprowadzono w klinice uniwersytetu stanowego Maryland.


    Na informację o powodzeniu tego przeszczepu lekarze czekali kilka dni. Wszystko po to, by móc poinformować, że pacjent czuje się dobrze. Operacja przeszczepu trwała około dziewięć godzin i została przeprowadzona w klinice University of Maryland Medical Center w miejscowości Baltimore.

    Trzy dni po dziewięciogodzinnej operacji, 57-letni pacjent ma się dobrze i może oddychać samodzielnie, ale nadal pomaga mu maszyna płucna (ECMO). Dla Davida Bennetta była to ostatnia deska ratunku, a Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na przeszczep świńskiego serca 31 grudnia ubiegłego roku.

    Naukowcy usunęli w genomie świni geny, które mogłyby spowodować, że przeszczep się nie powiedzie. Pozbyto się trzech genów powodujących odrzucenie organów wieprzowych przez ludzki układ odpornościowy. Usunięty został także gen świni, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi tkanki sercowej w organizmie pacjenta. Do genomu świni wprowadzono natomiast sześć ludzkich genów odpowiadających za poprawną odpowiedź immunologiczną.

    - To była przełomowa operacja, która przybliża nas o kolejny krok do rozwiązania problemu dostępności organów do przeszczepów. Obecnie po prostu jest za mało dawców serca w stosunku do długiej listy oczekujących. Postępujemy bardzo ostrożnie, ale też z optymizmem patrzymy w przyszłość licząc, że ta pierwsza w historii operacja w przyszłości zapewni pacjentom nowe możliwości - powiedział dr Bartley Griffith, który wykonał przełomowy zabieg.

    Wcześniejsze próby ksenotransplantacji zakończyły się niepowodzeniem, głównie dlatego, że ciała pacjentów szybko odrzucały nowy organ. W 1984 roku umierające niemowlę Baby Fae przeżyło 21 dni z sercem pawiana.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".