• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1744
  • Dodano: 2022-01-03 / 17:24
  • Komentarzy: 3

  "3 tezy" symbolicznie przybite na drzwiach Kuratorium Oświaty. Protest przeciwko "lex Czarnek"

  (Fot. Dżacheć)

  W poniedziałek 3 stycznia, punktualnie o godzinie 16.00 symbolicznie "przybito" na drzwiach wejściowych do Kuratorium Oświaty w Opolu kartek z wypisanymi trzema tezami dla edukacji, na wzór 95 tez Marcina Lutra. Podobna akcja miała miejsce w całej Polsce.


  We wtorek, 4 stycznia w Sejmie nastąpi "drugie podejście do pierwszego czytania" zmiany prawa oświatowego. Na drzwiach wejściowych do Kuratorium Oświaty w Opolu symbolicznie umieszczono 3 tezy. Dodatkowo dla wojewody zostawiono flagi Unii Europejskiej. Spontaniczne zgromadzenie przerwała wezwana przez ochroniarza Urzędu Wojewódzkiego policja.

  - Mówimy NIE upartyjnieniu szkoły, poddaniu jej obsesyjnej kontroli kuratorów i ministra Czarnka, zastraszaniu dyrektorów, nauczycieli, odebraniu wpływu rodzicom i indoktrynowaniu naszych dzieci. Presja ma sens! Wygraliśmy weto, możemy wygrać z Czarnkiem - tłumaczą aktywiści.

  - Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 4 stycznia umrze polska edukacja. Śmierć nastąpi w wyniku podania trucizny pod nazwą Lex Czarnek. Ceremonia pogrzebowa w Sejmie RP o 15.00 - mówi Barbara Skórzewska z opolskiego KOD-u.

  - Zamiast nieść kaganek oświaty, to MEIN będzie szerzyło kaganiec oświaty. To początek partyjnej edukacji. Jeśli coś nie będzie im pasowało, to dyrektorzy będą usuwani. To partyjniactwo wprowadzane przez PiS, na co Lewica się nie zgadza. Czas na szkołę nowoczesną, czas na nowoczesną edukację seksualną, czas na naukę życia, walki z depresją. Koniec ze średniowieczem, które proponuje Przemysław Czarnek - mówi Michał Kalinowski z opolskiej Lewicy.

  - To będzie szkoła, gdzie ani rodzice, ani uczniowie, ani nauczyciele nie będą mieli prawa wypowiadać się, jak powinna wyglądać edukacja. Nie będą mieli prawa wypowiadać się, jak będą wyglądać zajęcia. To będzie szkoła religijna, z wpajanymi wartościami ministra edukacji - mówi Beata Wajda.


  To protest przeciwko projektowi zmian prawa oświatowego tzw. Lex Czarnek. "3 tezy" nauczycieli i aktywistów brzmią:

  1. Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.

  2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną.

  3. #LexCzarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-01-03 20:30:18 [83.22.24.*] id:1629799  
  chrząszcz: Napisał postów [5202], status [VIP] Reputacja
  państwo wyznaniowe ... i tyle, merytoryczne kryteria ? ... po co ? ... takimi (niedouczonymi) się łatwiej rządzi

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-01-04 08:33:02 [217.173.195.*] id:1629814  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Kościół jest blisko tej władzy i ma w tym wielkie doświadczenie. Tylko duchowni uczyli się, mieli wiedzę i łatwo im było rządzić owieczkami, a raczej barankami. Teraz ta władza , pod rękę z kościołem. chciałaby doprowadzić do podobnej sytuacji.
  2022-01-03 18:11:56 [89.64.45.*] id:1629786  
  Luzi: Napisał postów [1306], status [stały bywalec] Reputacja
  A prywatne szkoły też to obowiązuje? Bo może tam bym wysłał dzieciaki żeby ominąć ta paranoje...

  Nick:
  Treść: