- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 8715
- Dodano: 2025-01-04 / 15:45
- Komentarzy: 4
Od 11 stycznia spore zmiany w prawie oświatowym. To będzie duża ulga dla maturzystów
11 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowelizacja prawa oświatowego, która przynosi istotne zmiany w systemie egzaminów zewnętrznych, takich jak matura, egzamin ósmoklasisty czy egzamin zawodowy. Wprowadzane regulacje mają na celu dostosowanie systemu edukacyjnego do obecnych wyzwań, a dla uczniów oznaczają m.in. złagodzenie wymogów maturalnych.
Jedną z kluczowych zmian jest odroczenie obowiązku osiągnięcia 30% punktów na jednym z egzaminów rozszerzonych na maturze. Przepis ten będzie odłożony na lata szkolne 2024/2025, 2025/2026 oraz 2026/2027.
Dotychczas maturzyści musieli uzyskać minimum 30% punktów na egzaminach pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz na egzaminach ustnych. Dodatkowo każdy uczeń był zobowiązany przystąpić do jednego egzaminu rozszerzonego, jednak nie musiał uzyskać na nim żadnego minimalnego wyniku. Planowane wcześniej wprowadzenie progu zdawalności na poziomie rozszerzonym zostało kilkakrotnie odroczone, m.in. z powodu pandemii COVID-19, która wpłynęła na jakość nauczania w ostatnich latach.
Nowe przepisy otwierają przed uczniami większe możliwości w wyborze języka obcego na maturze. Maturzyści będą mogli wybrać jako przedmiot obowiązkowy język, którego nie uczyli się w szkole. Natomiast absolwenci szkół dwujęzycznych będą musieli przystąpić do matury z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Przepis ten wejdzie w życie 1 września 2025 roku.
Nowelizacja dopuszcza wnoszenie na egzaminy urządzeń telekomunikacyjnych z aplikacjami monitorującymi zdrowie zdających. To ukłon w stronę uczniów z problemami zdrowotnymi, którzy dotychczas mieli utrudniony dostęp do takich narzędzi.
Ponadto, wprowadzono funkcje egzaminatora-weryfikatora, odpowiedzialnego za dodatkową kontrolę ocen, oraz operatora pracowni informatycznej, który będzie zajmował się przygotowaniem sprzętu komputerowego na egzaminy zawodowe i matury z informatyki.
Nowelizacja reguluje również kwestie podręczników szkolnych. W nowych książkach pojawi się obowiązek oznaczania treści wykraczających poza podstawę programową. Wydawcy starszych podręczników, zatwierdzonych przed 2020 rokiem, będą zobowiązani do publikowania ich wersji cyfrowych.
W zakresie kształcenia młodocianych pracowników odwrócono proporcje dofinansowania dla rzemieślników. Teraz 75% środków będzie wypłacane za szkolenie uczniów, a pozostałe 25% - za zdanie przez nich egzaminu zawodowego.
Nowelizacja prawa oświatowego to odpowiedź na potrzeby uczniów, nauczycieli i pracodawców. Choć zmiany wymagają czasu na pełne wdrożenie, ich celem jest poprawa jakości kształcenia, większa elastyczność w podejściu do egzaminów i lepsze przygotowanie młodzieży do wyzwań współczesnego świata.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5625], status [Szycha]
Całkowite złagodzenie wszystkiego to pod szoszonów? Było śmieszne 30% i to było dla nich za dużo? Czemu idioci z zarzadu polskojęzycznego nie zrobią czegoś naprawdę pożytecznego czyli nie zrobią tak żeby było jak kiedyś że są jedne podręczniki dla uczniów a nie co roku nowe i w szkolnych bibliotekach uczniowie mogą sobie je wypożyczyć a nie muszą kupować???