• Wyświetleń: 382
    • Dodano: 2021-11-16 / 08:37
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Ryzyko inwestowania w CFD

    Inwestowanie w kontrakty CFD, w porównaniu do innych rodzajów inwestycji, jest obarczone dość wysokim ryzykiem. Trzeba pamiętać, że ceny instrumentów zawsze mogą się obrócić przeciwko inwestorowi.

    W przypadku klientów instytucjonalnych, jeśli potencjalne straty przewyższają wartość depozytu, będzie się to wiązać z koniecznością wniesienia dodatkowych opłat. Z kolei klienci detaliczni mogą szybko stracić cały zainwestowany kapitał. Właśnie dlatego transakcje CFD nie są odpowiednie dla każdego inwestora. Przed dokonaniem transakcji warto zrozumieć ryzyko związane z tego typu instrumentami finansowymi. Sprawdź nasz poradnik, aby inwestować bezpiecznie.



    Kontrakty typu CFD wykorzystują mechanizm tak zwanej dźwigni finansowej. Dzięki temu inwestor może zawierać transakcje po wpłaceniu tylko niewielkiej części całkowitej wartości transakcji. Co to oznacza w praktyce? Otóż można osiągnąć zysk, jeśli rynek porusza się zgodnie z założeniami inwestora, ale trzeba pamiętać, że równie dobrze można utracić zainwestowane środki jeśli rynek odwróci się przeciwko dokonanym założeniom.



    Aby przeprowadzić transakcję, należy zabezpieczyć określoną kwotę pieniędzy, która stanowi procent całkowitej wartości otwieranej pozycji. Jest to tak zwany depozyt zabezpieczający dla pozycji. Inwestor otwierający pozycję długą na instrumencie mającym wartość 10 000 PLN, podczas gdy współczynnik depozytu zabezpieczającego jest równy 5%, musi zabezpieczyć tylko wartość depozytu czyli 500 PLN. Nie zmienia to jednak faktu, że ekspozycja inwestora jest identyczna, jak w sytuacji faktycznego nabycia akcji po cenie 10 000 PLN. Tym samym jakikolwiek ruch ceny wywiera o wiele większy wpływ na zainwestowany kapitał, niż w momencie fizycznego kupna akcji o takiej wartości.



    Warto o tym pamiętać wybierając platformę do handlu tymi instrumentami. Tylko renomowany broker CFD zapewnia przejrzyste warunki inwestowania oraz zapewnia różnorodne narzędzia do analizy potencjalnego ryzyka.



    Koszty


    Zarówno wybrana przez inwestora pozycja, jak i długość jej otwarcia na rachunku transakcyjnym, mogą się wiązać z dodatkowymi kosztami utrzymania tej pozycji.


    Płatności niezbędne do utrzymania danej pozycji, są codziennie pobierane rachunku transakcyjnego inwestora, jeżeli pozostają otwarte po godzinie 17:00 dla czasu nowojorskiego. W pewnych sytuacjach, szczególnie jeżeli inwestor utrzymuje otwartą pozycję przez dość długi czas, wówczas całkowita suma kosztów może przewyższyć wartość zysków, albo dodatkowo powiększyć straty. Właśnie dlatego warto pamiętać, aby na swoim rachunku transakcyjnym zawsze posiadać odpowiednią ilość środków niezbędnych do pokrycia wszystkich kosztów utrzymywania wybranej pozycji.



    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".