• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1779
  • Dodano: 2021-10-28 / 13:37
  • Komentarzy: 2

  PiS: Prawo unijne nad Konstytucją? Radni tymi słowami z automatu zrzekają się funkcji

  PiS: Prawo unijne nad Konstytucją? Radni tymi słowami z automatu zrzekają się funkcji
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Rezolucja Radnych Koalicji Obywatelskiej odnośnie wyższości prawa unijnego nad Konstytucją weszła pod obrady Rady Miasta Opola. Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości przedstawili przed sesją swoje stanowisko w tej sprawie.


  - Rezolucja (lac. resolutio) oznacza zbiorową uchwałę, deklaracje powziętą przez jakieś zgromadzenie, nieposiadająca przymiotu wiążącego. Rezolucja proponowana przez Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej kieruje Radę Miasta Opola, jako stronę w konflikcie politycznym obecnym przestrzeni publicznej naszego kraju, w ślepy i niebezpieczny zaułek - informuje Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w mieście Opolu.

  - Należy podkreślić, że jej przyjęcie nie ma żadnego przełożenia na polepszenie życia mieszkańców miasta i gminy Opole. Ponadto proponowana forma kłóci się rażąco z treścią ślubowania każdego radnego, w którym zobowiązuje się być: Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej). Wobec powyższego każdy radny, który zagłosuje za tą rezolucją powinien natychmiast zrzec się funkcji radnego. Treść proponowanej Rezolucji mija się z prawdą stanowiąc powtórzenie nieprawdziwych, szkodliwych opinii godzących w polską rację stanu - wskazuje Michał Nowak.

  - Ponadto Rezolucja naszpikowana jest pustosłowiem i przyjęcie jej przez Szanowną Radę Miasta Opola szkodzi wizerunkowi zacnego gremium jak i naszej miejskiej społeczności. W tym kontekście należy też wziąć pod uwagę czynnik geopolityczny, gdzie Polska i bliska jej część Europy stała się swoistym kozłem ofiarnym niespójnej i szkodliwie prowadzonej polityki energetycznej obecnej Komisji Europejskiej UE w odniesieniu do Rosji (Nord Stream 2), doprowadzając do kryzysu energetycznego i osłabienia bezpieczeństwa wschodniej granicy EU. Czy w takich sytuacjach Polska jak i inne kraje powinny bezrefleksyjnie akceptować szkodliwe decyzje jak i regulacje, kierując się tylko doktryną prymatu prawa unijnego nad naszym - czytamy w stanowisku Klubu Radnych PiS wobec projektu Klubu KO.

  - Nie rozumiem pokrętnej logiki radnych PiS, którzy wybiórczo czytają zapisy Konstytucji RP. Art. 90 i 91 mówią jasno o pierwszeństwie przyjętych umów międzynarodowych nad prawem krajowym. Szanowanie Konstytucji jest respektowaniem jej wszystkich zapisów, a nie tylko tych które są w danym momencie na rękę rządzącym - komentuje słowa kolegów z PiS, radny Przemysław Pospieszyński.

  Podczas sesji Radni podjęli uchwałę większością głosów 15 radnych za, 4 przeciw i 3 głosy wstrzymujące się.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-28 22:05:10 [83.26.86.*] id:1624316  
  phil: Napisał postów [294], status [maniak] Reputacja
  bardzo ważna uchwała z pewnością przysporzy miastu dużo chwały

  Nick:
  Treść:
  2021-10-28 15:31:12 [217.173.195.*] id:1624295  
  wojtasoks: Napisał postów [7032], status [VIP] Reputacja
  Słabe jest to przenoszenie polityki krajowej na poziom samorządu. Oczekuję że radni będą się kłócili o to który chodnik najpierw trzeba wyremontować albo uchwalą plan zagospodarowania przestrzennego dla kolejnego terenu.

  Nick:
  Treść: